Asakura Yoshikage

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Asakura Yoshikage
Japonca朝倉 義景
5th daimyō of Asakura Domain
Görev süresi
1548-1573
Yerine geldiği Asakura Takakage
Yerine gelen Kimse
Kişisel bilgiler
Doğum 12 Ekim 1533
Ölüm 16 Eylül 1573 (39 yaşında)
Evlilik(ler) Hosokawa Harumoto'nun Kızı

Asakura Yoshikage (朝倉 義景, d. 12 Ekim 1533 – ö. 16 Eylül 1573) Sengoku dönemi'nde bugünkü Fukui Eyaletindeki Echizen Eyaletinin bir bölümünü yöneten bir Japon daimyō'siydi. (1467–1603) Yoshikage'nin Oda Nobunaga (1534–1582) ile çatışması, ölümüne, Asakura klanının kalesinin ve Ichijōdani Kalesinin yıkılmasına neden oldu.

Erken kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoshikage, Fukui Eyaleti, Fukui'nin bugünkü Kinouchi bölgesindeki Ichijōdani Kalesi, Echizen Eyaletindeki Asakura klan kalesinde doğdu. Babası Asakura Takakage (1493–1548) idi ve annesinin Takeda Motomitsu'nun kızı olduğu tahmin ediliyor. Asakura, 1471'de Echizen'in bir kısmının shugo askeri komutanları olarak Shiba klanını yerinden etti. Yoshikage, 1548'de Asakura klanının başı ve Ichijōdani Kalesi'nin kale lordu olarak babasının yerine geçti. Echizen'deki Ikkō-ikki ile Asakura müzakerelerinde açıkça görüldüğü gibi, politik ve diplomatik yönetimde usta olduğunu kanıtladı. Yoshikage'nin müzakereleri ve etkili yönetiminin bir sonucu olarak, Echizen, Sengoku döneminin geri kalanına kıyasla görece bir iç istikrar dönemi yaşadı. Sonuç olarak, Echizen Kansai bölgesindeki şiddetten kaçan mültecilerin yeri haline geldi. Ichijōdani, Kyōto'daki başkenti örnek alan bir kültür merkezi haline geldi.

Oda Nobunaga ile çatışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyoto'nun ele geçirilmesinden sonra Ashikaga Yoshiaki, Yoshikage naibi atadı ve Asakura'nın Nobunaga'yı başkentten çıkarması için yardım istedi. Sonuç olarak Oda Nobunaga, Echizen istilasını başlattı. Yoshikage'nin askeri beceri eksikliği nedeniyle Oda'nın güçleri Kanegasaki Kuşatması'nda (günümüzün Tsuruga şehrinde) başarılı oldular ve Asakura Alanının tamamını istilaya açık bıraktılar.[1]

Yoshikage, Oda Nobunaga'nın kayınbiraderi Azai Nagamasa (1545-1573) arasındaki askeri çatışmalardan yararlandı. Azai, Kanegasaki'deki Nobunaga'ya karşı bir kıskaçlı saldırı stratejisi başlatmıştı, ancak Asakura ve Azai güçlerinden oluşan koalisyon Nobunaga'yı ele geçirme görevinde başarısız oldu. 1570'teki Anegawa Savaşı'nda Yoshikaga ve Nagamasa, Tokugawa Ieyasu (1543-1616) tarafından yönetilen sayısal olarak da üstün olan Tokugawa klanı tarafından mağlup edildi.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoshikage, Anegawa Savaşı'ndan sonra Hiezan'a (Enryaku-ji, Hiei Manastırı) kaçtı ve Nobunaga ile bir uzlaşma müzakeresi yaptı ve üç yıl boyunca çatışmadan kaçınmayı başardı. Yoshikage, sonunda 1573'te kuzeni Asakura Kageaki (1529-1574) tarafından ihanete uğradı. Fukui Eyaleti, bugünkü Ōno'da bulunan bir tapınak olan Rokubō Kenshō-ji'de seppuku tarafından intihara zorlandı. Asakura klanı, Yoshikage'nin ölümüyle yok edildi.

Ichijōdani Asakura aile tarihi kalıntıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fukui Eyaletindeki eski Asakura konutu 1967'de kazıldı ve Ichijōdani'nin kalesi, konutları ve bahçelerinin kalıntılarını ortaya çıkardı. Bölge, Ichijōdani Asakura Ailesi Tarihi Harabeleri olarak Özel Manzara Güzellikleri, Özel Tarihi Yerler ve Japonya'nın Önemli Kültürel Varlıkları olarak belirlenmiştir. Bölge 278 hektar (690 akre) .[kaynak belirtilmeli] [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (October 2020)">alıntı gerekli</span> ]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Battles of the Samurai. Arms and Armour Press. 1987. s. 60. ISBN 0853688265. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]