As pilot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.13, 12 Ocak 2015 tarihinde BSRF (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15007753 numaralı sürüm (yazım hatası)

As pilot ya da uçan as, beşten fazla uçağı düşüren pilotlara denir. As iskambil destesindeki en büyük kâğıttır. As pilotlar bugün bir fenomen olarak yerini korumaktadır.

I. Dünya Savaşı'nda en çok tanınan as pilot Kızıl Baron'dur. Asıl adı Manfred von Richthofen olan Kızıl Baron 80 uçak düşürmüş bir I. Dünya Savaşı pilotudur. Fokker Dr.I Triplane modeli üç kanatlı kırmızı bir uçakla özdeşleştirilmiş de olsa aslında Fokker'ın bu uçaktan önceki uçakları ile avlanmış ve asıl başarılarını bunlarla göstermiştir.

II. Dünya Savaşı en yoğun as pilot yetiştirmiş dönemdir. En çok uçağı düşüren as pliot Erich Hartmann dır. As pilotlar arasında Kızıl Ordu'ya bağlı Lidya Litvyak gibi kadın pilotlar da vardı.

II. Dünya Savaşı katılımcılarının arasında en çok as pilot Almanlar, Finler ve İngilizler arasından çıkmıştır. Finlerin İllu Juutilanen'i, Almanlardan Erich Hartmann (352 zafer) ve Heinz Pritzl Bar (272 zafer) en çok bilinen isimlerdir. Bu üç pilot Kızıl Baron ile birlikte efsane olmuşlardır.

Rusların en ünlü ası İvan Kojedub'dur. Polonya'nın da tarihe geçmiş asları vardır. En ünlü isimleri ise Jan Dzwonek'tir.

II. Dünya savaşı asları jet uçakları dönemine de yetişmiş olup bazıları jet uçakları da düşürmüştür. Örnek olarak Heinz Pritzl Bar on üç adet jet uçağı düşürerek jet asları listesinde de üçüncü sıraya yerleşmiştir. Yerini de hâlâ korumaktadır.