Asım Can Gündüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Asım Can Gündüz
Gündüz, Bilkent Üniversitesi'nde bir söyleşide.
Genel bilgiler
Doğum adı Asım Can Gündüz
Doğum 12 Ekim 1955(1955-10-12)
İstanbul, Türkiye
Ölüm 24 Haziran 2016 (60 yaşında)
Marmaris, Muğla, Türkiye
Tarzlar Blues
Meslekler Gitarist
Etkin yılları 1992–2016

Asım Can Gündüz (d. 15 Ağustos 1955, İstanbul – ö. 24 Haziran 2016, Marmaris), Türk virtüöz gitarist ve rock şarkıcısı. Türkiye dışında Awesome John ve John Gundez olarak da bilinir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gündüz, uzun yıllar yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'ye 1980'li yılların sonunda döndü ve grubu Ambülans ile 21 Ekim 1981'de TRT'de bestelediği 4 İngilizce sözlü şarkıyı çaldı. Ambülans grubu ile 1980'li yıllarda çalmaya devam etti. 1984 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nın konuk sanatçılarından biri olup, Türkiye'yi dolaştı.

1989 yılı Ekim ve Kasım aylarında ilk albümü "Anasının Gözü / Cin Gibi"yi kaydetti. Ancak albümdeki parçalardan bazılarının sözlerinin argo kelimeler içermesi gerekçesi ile albümün satışı 1990'da yasaklandı ve bu durum sanatçı tarafından protesto edildi. Albümün çıkması ise 1992 yılını buldu. Özel televizyonların yayın hayatlarına başlamalarıyla, Gündüz de bu albümü televizyonda tanıtma şansı yakaladı. Bu dönemde kendisinin televizyon performanslarına manken Sevda Demirel eşlik etti. Albümündeki "Turkish Girls" isimli şarkı aynı yıl BFBS Radio'da "ayın en iyi yabancı şarkısı" seçilmiştir.

Asım Can Gündüz, sonraki yıllarda radyo ve TV programları yapmıştır. Energy FM, Power FM, ve Kiss FM radyolarının kurucu üyelerindendir. Ayrıca Zuhal Müzik'in ortaklarından biri olan Gündüz, burada gitar dersi de verdi. 1994 yılında Kanal 6'da Zeyno Günenç ile Müzikalite programı yaptı. 1997 yılında Baba Blues Band grubunu kurdu ve müzisyen arkadaşlarıyla televizyonda ve sahnelerde blues şarkılarını yorumladılar.

1998 yılında "Bir Sevgi Eseri" ismini taşıyan cover parçalara Türkçe sözler yazarak bir albüm çıkardı. "Romantik Blues" olarak tanıttığı bu albümde Gary Moore, Eric Clapton ve George Michael gibi sevilen sanatçıların şarkılarını, sanatçılarla bire bir görüşerek telif ödemeleri yaparak, bu yorumladı.

2000 yılında ABD'ye geri dönme kararı alsa da bir sene sonra Marmaris'e taşındı, Marmaris içinde ve Türkiye dışında çeşitli mekânlarda konserler verdi. 2011 yılında Nazar Değdi ve Yavrum şarkılarını yayınladı.

Gündüz'ün ilk evliliğinden Evrencan isimli bir oğlu bulunmaktadır. ikinci evliliğini Tülay Bilben ile ABD'de yapmıştır.

Amerika'nın ünlü Blues Hall of Fame, organizasyonu, Asım Can Gündüz'e "Legendary Blues Artist - Efsane Blues Sanatçısı" onurunu layık görmüştür. Hayatta olsaydı bu ödül kendisine Kıbrıs'ta 19 Temmuz 2016'da Kıbrıs Blues Festivali'nde takdim edilecekti.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle eşi tarafından hastaneye kaldırıldı , hastanede tüm çabalara rağmen, 24 Haziran 2016'da hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul'a getirilerek Kanlıca Mezarlığı'nda annesinin yanına defnedilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]