Arzu Çağlan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arzu Çağlan
Doğum 4 Kasım 1966 (1966-11-04) (56 yaşında)
İstanbul
Meslek Radyocu / Yazar / Gazeteci
Milliyet Türk
Dönem Çağdaş

Arzu Çağlan (d. 4 Kasım 1966, İstanbul), Türk radyo programcısı ve yazardır.

Türkiye'nin ilk özel radyo programcılarındandır. Türkiye'nin en çok dinlenen ulusal radyolarından Best FM'de hafta içi her sabah 10:00-12:00 saatleri arasında Arzu'nun İnleyen Nağmeleri adlı radyo programını sundu, program en çok dinlenen sabah talk şovları arasında yer aldı. Türkiye'nin ilk kadın müzik direktörü ve uzun yıllar Radikal ve Milliyet gazetelerinde müzik yazıları, Amann, Vizyon ve Time Out dergilerinde izlenim yazdı. Yayınlanmış dört kitabı vardır. Halen haftalık olarak yayınlanan Hafta Sonu Dergisi'nde 'Arzu'nun İnleyen Nağmeleri' adlı köşesinde müzik ve popüler kültür alanında yazılar yazmaktadır.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Kadıköy Mühürdar sahilinde bir köşkte dünyaya geldi. Babası berber, annesi ev kadınıdır. Kadıköy Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi'nde Basın Yayın Yüksek Okulu'nu kazandı. Okulu bitirdikten sonra iki sene Londra'da Business English eğitim programına katıldı. Star TV'nin Ahmet Özal ve Cem Uzan ortaklığı ile açıldığı yıl kanalın Halka İlişkiler bölümünde çalışmaya başlayarak medya ile tanıştı. Burada kendisine sunulan Süper FM' in başına geçmesi teklifini, Türkçe müzik çalmak istemediği için kabul etmedi.

1992 yaz aylarında Türkiye'nin ilk özel radyosu Kent FM'de yazar Esmahan Aykol ile Kadın Kadına isimli bir program hazırlayıp sunarken, birkaç ay sonra yeni kurulan Best FM'e transfer oldu. Kent FM'de Cuma geceleri alternatif müzik çaldığı İnleyen Nağmeler adlı programını Best FM'de bir konuşma programına dönüştürdü. Radyoların kapanma sürecinde en çok eylem yapan isimlerden biri olarak, İstanbul' da her gün taksilere siyah kurdele dağıttı.

5 Şubat 1993 yılından, 2000 yılına kadar Best FM bünyesinde radyocu ve müzik direktörü olarak çalıştı. Bir yıl New York'ta yaşadıktan sonra görevine geri döndü. New York izlenimlerini ve müzik yazılarını Everest Yayınları'ndan çıkan İnleyen Nağmeler kitabında topladı. 2002 senesinde bu kez Uzan grubuna transfer oldu, o çatı altında Radyo Alaturka ve Rock FM radyolarını kurdu. Bir yıl boyunca Kral TV'nin yöneticiliğini de yapan Arzu Çağlan, TMSF operasyonundan kısa bir süre önce işten ayrıldı. Bu süreçte Seksi Şey adlı romanını yazdı. Daha Sonra yeniden Best FM'e dönerek, Türkiye'nin en büyük starlarını radyo programında konuk etmeyi başararak, radyoculuğa yeni bir ivme kazandırdı. 13 Mart 2014 tarihinde, Berkin Elvan'la ilgili yaptığı yayınlar ile radyonun geleceğini tehlikeye soktuğu iddiasıyla, yayından çıktıktan sonra telefon aracılığıyla Best FM yönetimi tarafından görevine son verildi.[1]

2010 yılında, üç ayrı kıtayı anlatacak bir serinin Keyfegezer - 9 Avrupa Şehri isimli birinci kitabını yayınladı. 10 Mayıs 2014 tarihinde bu kez Destek Yayınları'ndan Ben,Sen ve O adlı romanını çıkardı.

Haziran 2014 tarihinden itibaren Hafta Sonu dergisinde, İnleyen Nağmeler adlı köşesinde yazılar yazmaya ve aynı dergi için ünlü sanatçılarla röportaj yapmaya başladı.

Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İnleyen Nağmeler (2002)
  • Seksi Şey (2006)
  • Keyfegezer (2010)
  • Ben,Sen ve O (2014)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Best FM'de Arzu Çağlan'ın Görevine Son Verildi!". Medya Alemi. 20 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2014.