Aryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
95.14.15.244 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17.35, 16 Ocak 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aryan Sanskritçe "asil" veya "onurlu" anlamındaki "Ārya" kelimesinden türetilmiş bir sözcüktür.[1][2] Avesta dilindeki benzeri "Airya"dır ve Eski Pers dilindeki karşılığı "Ariya"dır. Büyük oranda Proto-Hindu-İranlıların etnik olarak kendilerini tanımlama amacıyla kullanılmak üzere varolmuştur. Çünkü, 19. yüzyılda, Hindu-İranlılar,Hint-Avrupa dillerini konuştuklerı bilinen en eski insanlardı. Aryan kelimesi sadece Hindu-İranlıları ifade etmek için değil aynı zamanda Hint-Avrupa dil ailesinden olan dilleri konuşanları da ifade edecek şekilde kullanılmaya başlandı.

Aryen halkının çoğu; Caynizm,Budist ve Hinduizm'e mensuptur."Aryen" kelimesi,önce Sanskritçe'deki "Arya",ardından da Fransızca'da ki "Arienne"'den geçti.Sanskritçe ve öbür Hint dillerini konuşurlar.Hindistan ve çevresinde yaşarlar.Orta Asya - Hindistan kökenlidir.Ana vatanları Kuzey Pakistan'dır.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça

  1. ^ <Dictionary.com http://dictionary.reference.com/browse/aryan.
  2. ^ Sanskritçe terim için, Monier-Williams şu açıklamayı yapıyor: "saygı duyulan veya onurlu insan , Âryâvarta'da ikamet eden kişi; bu ülkenin dinine bağlı bir insan; Orta Asya'dan Âryâvarta'ya göç eden ırkın adı; çok takdir gören kişi; sahip; Âryan, Âryan insanlarının tercih ettiği; bir Âryan gibi davranan, değerli, onurlu, saygı duyulan, asil; iyi bir aileden gelen; mükemmel; akıllı; uygun"

Avesta: Büyük ölçüde Pers, Hint halklarının temel kutsal kitapları ki bu kitap Zerdüştlüğü anlatan yegane eser niteliğindedir.

Başvuru kaynakları

  • Paul Thieme, Der Fremdling im Rigveda. Eine Studie über die Bedeutung der Worte ari, arya, aryaman und aarya, Leipzig (1938).
  • Vyacheslav V. Ivanov and Thomas Gamkrelidze, The Early History of Indo-­European Languages, Scientific American, vol. 262, N3, 110­116, March, 1990
  • A. Kammenhuber, "Aryans in the Near East," Haidelberg, 1968

İleri Okuma

  • Vyacheslav V. Ivanov and Thomas Gamkrelidze, The Early History of Indo-­European Languages, Scientific American, vol. 262, N3, 110­116, March, 1990
  • A. Kammenhuber, "Aryans in the Near East," Haidelberg, 1968
  • Arvidsson, Stefan (2006), Aryan Idols: Indo-European Mythology as Ideology and Science, translated by Sonia Wichmann, Chicago and London: The University of Chicago Press.
  • Poliakov, Leon (1974). The Aryan Myth: A History of Racist and Nationalistic Ideas In Europe. Translation of Le mythe aryen, 1971.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar