Arucak, Suluova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

TARİH

Arucak köyü geçmişi kadim tarihe dayanan isminden de anlaşılacağı üzere ta hunlardan beri kullanıla gelmiş haneden isminden adını almaktadır.Köyde M.Ö 3000 yıl önce yapılmış olan bir adet keops piramidinin benzeri ve M.S 1072 yılında yapılan ANİ Kalesi bulunmaktadır.Ayrıca çeşitli sayıda su kemerleri kaya mezarları av köşkleri kervansaraylar

Lale devri eseri olan çamıca sarayı son dönem osmanlı eserleri camiler ve selçuklu döneminin izlerini taşıyan kümbetler imarethaneler bulunmaktadır.


Arucak
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Suluova
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 375
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05500
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Arucak, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 30 km, Suluova ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köylüler sıcak kanlı ve misafir perver insanlardır. Köyde insanlar arası birlik ve beraberlik hakimdir. Dini ve milli bayramlar coşkuyla kutlanmakta anadolu gelenekleri yaşatılmaktadır...

Koyumuz yazları ılık kışları da ılıman bi iklime sahiptir.Geniş orman alanları çeşitli endemik türde bitkileri barındıran orman alanları çeşitli volkanik gölleri bufalo dahil büyükbaş hayvanların otlandığı devasa meraları dağlarından serpilen arucak çayının oluşturduğu çağlayanları ve onun çevresinde barınan 15.000 den fazla hayvan türüyle ülkemizin nadide klimatik iklimi olan meskenlerinden biridir.Bundan mütevellit köyün büyük kısmı sit alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ,hayvancılık , ağır sanayi ve hammadde işlemi , madenciliğe dayalıdır. Köylümüz çeşitli alanlarda faaliyet göstermekte olup bankacılık sektöründe de önemli hamleler yapmakta ve borsada işlem yapmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Arucak'ta seçimler gayet demokratik bir şekilde ve halkın özgür iradesiyle yapılmaktadır. Köylü hür iradesi sandık başında göstermektedir. Köyümüzde seçimler renkli geçer.herkes kardeşlik içerisinde aynı adayı dasteklesin veya desteklemesin saygı ve sevgi içerisinde oyunu kullanmaktadır. Köyümüz civar köylere örnek bir demokrasi ve halkın egemenliğini yansıtmaktadır. Bu bağlamda ülkemize örnek teşkil etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Ama 65 yataklı tam techisatlı hastane ve diş polikliniği vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup çift duble yoldur. köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır. Köyde kanalizasyon şebekesi vardır .Köyümüzde bir adet tenis kortu, iki adet golf sahası, olimpik havuz ve helikopter pisti mevcuttur.Ayrıca köyümüzde fizibilite çalışmaları tamamlanmış olan yapım aşamasında bir adet paintball sahası ve botanik bahçe vardır. köyümüzde kütüphane ihtiyacını karşılamak amacıyla el yazması eserlerinde bulunduğu yaklaşık 12.500 adetlik Arucak halk kütüphanesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz 1071 Malazgirt Savaşı öncesinde Tuğrul ve Çağrı beylerin akıncı kolları olarak HOROSAN dan gelip amasyada kurulmuştur.rum pontuslarıyla yapılan çetin savaşlar sonucunda arucağın kayacık mevkiine yerleşilmiştir.4000 çadırla gelen arucak hanedan beyleri selçuklu devleti ile birlikte anadoluya dört koldan akınlar düzenlemiştir.bir rivayete göre fatihin fedisi karamurat ın arucak hanedan beylerinden olduğu söylenmektedir.horosan türk kültürünün anadolu ve trakya ya yerleşmesine beyliğimizin büyük katkısı olmuştur.GILGAMIŞ destanının da bizim kulduran mevkiinde yazıldığı bilim adamları tarafından açıklanmıştr.köyün ismi ünlü türk hükümdarı mete hanın oğlu börteçine yabgu tarafından iranın rey şehrinde hanedanımıza verilmiştir.ve bu isim anadoluya yerleşen ünlü akıncı beyi ali çavuş tarafından yeni kurulan kente verilmiştir.kurtuluş savaşında beyliğimiz bir garnizon askerle katılmıştır ve önemli başarılara imza atmıştır.bugün köyümüzde bu büyük savaş sonucunda 60 hane kalmıştır.