Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.35, 14 Aralık 2016 tarihinde Uykusuzpenguen (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17934884 numaralı sürüm (→‎Türkiye'deki sahnelemeler)
Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı
Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui
Oyunun almanca basılmış bir afişi
Oyunun almanca basılmış bir afişi
Yazar Bertolt Brecht
Karakterler
  • Arturo Ui - Gangter şefi
  • Emanuele Giri - Gangster
  • Giuseppe Givola - Gangster
  • Ernesto Roma … Gangster
  • Flake, Butcher, Mulberry, Caruther, Clark - Tröst sahibi patronlar
İlk gösterim 10 Kasım 1958
İlk gösterildiği yer Stuttgart
Ülke Almanya, Finlandiya
Orijinal dil Almanca
Konu İktidarların çıkarları için yasadışı yollara başvurmaları
Tür Epik tiyatro

Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı (Şablon:Dil-de), Bertolt Brecht tarafından yazılan seyirlik bir oyundur.

Brecht'in 1941 yılında Finlandiya'da kaleme aldığı ve ilk kez 1958 yılında sahnelenen eser, epik tiyatronun önemli örneklerinden biridir.

Konusu

Oyunda I. Dünya Savaşı'nın ardından, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı sürecinde büyük şirketlerin çıkar savaşında oyuna gelerek suçlu durumuna düşen ve yargılanan bir Belediye Başkanı'nın, aklanmak için çete lideri Arturo Ui ile işbirliği yapması sonucunda Arturo Ui'nin hızla gelişen büyümesi, bu kez onun bir sömürü çarkı oluşturması ve karanlık işlerin karanlık ilişkilerle bir ülke kaderini nasıl değiştirebildiği anlatılır.

Brecht'in savaş döneminde yazdığı anti-faşist oyunda Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile ünlü Chicago'lu gangster Al Capone'un öyküsü örtüştürülmüştür. Anlatılan gangster öyküsündeki olaylar, sahne aralarında yansıtılan yazılar ile tarihsel bir perspektife bağlanmıştır. Oyunda gösterilen olaylar 1932-1933 yılları arasındaki Almanya tarihiyle büyük benzerlikler taşır. Metinde Nazi Partisi ve Hitler, Chicagolu ganster Arturo Ui ve adamlarını; karnıbahar tröstü ve tröstün patronları, Hitler'le ilişki kuran büyük Alman patronlarını, Belediye Başkanı Dogsborough ise Almanya Cumhurbaşkanı Hindenburg'u temsil etmektedir. Brecht bu oyunda, küçük burjuva romantizminin büyük katillere duyduğu büyük saygıyı kırmaya çalıştığını söyler: "Büyük politik suçlular tamamen teşhir edilmeli ve gülünçlüklerinin esası gösterilmelidir. Aslında bunlar büyük politik suçlular değil, büyük suçlu politikacılardır. Bu da tamamen başka bir şeydir."

Türkiye'deki sahnelemeler

Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı,1966 Ankara Sanat Tiyatrosunda Genco Erkal'ın başrolünde oynadığı oyundur.[kaynak belirtilmeli] Atila Sarp'ın Amerikalı Kovboyu oynadığı bir oyun olarak sahneye konmuştır. Büyük ilgi gören oyun Süleyman Demire'in Yükselişine, CKMP'deki Alparslan Türkeş gelişmesine gönderme yapmak amacıyla sahnelenmiştir.[kaynak belirtilmeli] Daha sonra 1999 - 2000 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

2002 yılında İTÜ Sahnesi tarafından Arturo Ui'nin Yükselişi adıyla sahnelenmiştir. Bu sahnelemede oyun kurgusunda yapılan en büyük değişiklik, Brecht'in sahne sonlarında yansıttığı Hitler ve Nazilere ilişkin bilgiler içeren projeksiyonların yerine emekli bir devlet başkanıyla yapılan bir söyleşinin gösterildiği video-projeksiyon kullanılması olmuştur.

Ayrıca, oyun, 2013-2014 sezonunda Tiyatro Adam tarafından sahnelenmeye başlanmıştır.[1][2]

Kaynakça

Dış bağlantılar