İçeriğe atla

Arthur Tudor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arthur
Galler Prensi
Portresi (1500)
Doğum19/20 Eylül 1486
Winchester, İngiltere Krallığı
Ölüm2 Nisan 1502 (15 yaşında)
Ludlow, İngiltere Krallığı
Defin25 Nisan 1502
Worcester
Eş(ler)i
HanedanTudor
Babasıİngiltere Kralı VII. Henry
AnnesiYork Prensesi Elizabeth
DiniKatoliklik

Arthur Tudor (20 Eylül 1486 - 2 Nisan 1502) İngiltere Kralı VII. Henry ve Yorklu Elizabeth'in ilk çocuğu. İngiltere tahtının varisi iken babasından önce ölmüştür. Bazı kaynaklarda terleme hastalığından öldüğü yazar. Ancak bu hastalık hakkında çeşitli teoriler olmakla beraber tam olarak bilinmemektedir.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

VII. Henry ve Yorklu Elizabeth'in 6 çocuğu doğmuş olsa da yenidoğan dönemi sonrasında sadece 4 kardeş -Arthur, Margaret, Henry, Mary- hayatta kalabilmiştir. Arthur, Hampshire, Winchester'da 19 ya da 20 Eylül 1486'da doğmuştur. Prematüre doğduğu ve hiçbir zaman sağlığını tam olarak toparlayamadığı iddia edilir. Vaftiz töreninde "Knight of Bath" (Bath Şövalyesi, sembolik anlamı olması kuvvetle muhtemel) unvanı verilmiştir. Henüz 3 yaşındayken Galler Prensi ve "Earl of Chester", 5 yaşında "Knight of the Garter" (Garter Şövalyesi) unvanlarını da almıştır.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral II. Ferdinand ve Kraliçe Isabella'nın kızı olan Aragonlu Catherine ile evlenmiştir. Catherine'nin ailesi uzun süre kızlarını yaşı küçük olduğu gerekçesiyle İngiltere'ye yollamamıştır. Bazı tarihçilere göre ise Arthur hakkındaki dedikodulardan ötürü evlenmesini geciktirmiş, sağlıklı olduğundan emin olmak istemişlerdir. Sonunda 1501 yılında ikna olmuşlar ve 10 gün kadar sonra Catherine İngiltere'ye varmıştır. Böylece İngiltere ve İspanya kraliyet aileleri arasında kan bağı kurulmuştur.

Ölümü ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur, evliğinden sadece 140 gün sonra -henüz 16 yaşındayken- aniden ölmüştür. Büyük ihtimalle İngiltere'de o dönemde yaygın bir hastalık olan terleme hastalığından ölmüştür. Ölümünden sonra küçük kardeşi Henry (daha sonra VIII. Henry) veliaht ilan edilmiştir. Arthur'un genç yaşta ölümü İngiltere'yi İspanyol müttefiklerini kaybetme olasılığı ile karşı karşıya getirmiştir. Aragonlu Catherine kocasının ölümünden kısa bir süre sonra, kendisini kocasının küçük kardeşi Henry ile nişanlanmış olarak bulmuştur. Nişan öncesinde Papa II.Julius'ın onayıyla dini çevrelerin de desteği alınmıştır. Diplomatik manevralarla evlilikleri uzun süre ertelenmiştir. Sonunda 1509 yılında Aragonlu Catherine kendinden 6 yaş küçük Henry ile evlenmiştir.

Diğer kardeşleri İskoçya Kraliçesi Margaret Tudor ve Fransa Kraliçesi Mary Tudor'dur. Mary Tudor 52 yaşındaki Fransa Kralı XII. Louise ile evlenmiştir. Çiftin çocukları olmamıştır. Kocasının ölümününden sonra Mary, 1. Suffolk Dükü Charles Brandon ile evlenip Suffolk Düşesi unvanını almıştır.

Margaret Tudor'ın 3 kez evlendiği bilinmektedir.