Arthur James Cook

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Arthur James Cook, 1906

Arthur James Cook (d. 22 Kasım 1883, Wookey, Somerset - ö. 2 Kasım 1931, Londra, İngiltere), Britanyalı işçi önderi. 1920'lerde kömür madeni sahiplerinin ücretleri düşük tutma ve işgününü uzatma çabalarına karşı işçilerin yürüttüğü kararlı ama başarısız mücadelenin simgesi olmuştur.

Köylü bir ailedendi. On altı yaşında kömür madenlerinde işçi olarak çalışmaya başlayan Cook, 1911'de Londra'daki Merkez İşçi Yüksekokulu'ndan burs kazandı. Ertesi yıl, Güney Galler Madenciler Federasyonu'nun reform komitesinin "The Miners' Next Step" (Maden İşçilerinin Bundan Sonraki Adımı) başlıklı raporunun yazılmasına katkıda bulundu. I. Dünya Savaşı sırasında sözünü sakınmayan bir barış yanlısıydı. Grevci işçilere önderlik ettiği için 1918 ve 1921'de hapse girdi.

1924'te Büyük Britanya Madenciler Federasyonu'nun sekreteri seçildi. Sendika üyeleri ve işçiler üzerinde çok büyük etkisi bulunan Cook'un toplantıları o devrin herhangi bir politikacısından çok dinleyici çekiyordu.[1] 1926 maden işçileri grevinde ve aynı yıl mayıs ayında İngiltere'deki genel grevde etkin rol oynadı. İşçi Sendikaları Kongresi (TUC) genel grevden vazgeçince, Cook maden işçilerinin işlerine dönmelerini önerdi. Ama işçilerin bunu reddetmesi üzerine, grevleri sonuna değin yönetti. Daha sonra, o dönemde Avam Kamarası'nda İşçi Partisi milletvekili olan (sonradan Britanya Faşitler Birliği'nin (BUF) başkanı) Sir Oswald Mosley'nin planlı ekonomi önerilerini (Aralık 1930) destekledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]