Arthur Cecil Pigou

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arthur Cecil Pigou
Doğum18 Kasım 1877(1877-11-18)
Wight Adası, İngiltere
Ölüm7 Mart 1959 (81 yaşında)
Cambridge, İngiltere
Ödüller1899 Chancellor's Gold Medal
1903 Adam Smith Ödülü
Kariyeri
DalıRefah ekonomisi
Çalıştığı kurumlarCambridge Üniversitesi
EtkilendikleriAlfred Marshall, Karl Marx
EtkiledikleriN. Gregory Mankiw, Alan Greenspan, Paul Volcker, Paul Krugman, John Maynard Keynes

Arthur Cecil Pigou (18 Kasım 1877 – 7 Mart 1959), İngiliz iktisatçısı. 1902'de Cambridge Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu. İktisatta "Cambridge Okulu" nun ileri gelenlerindendir.

Bilimsel çalışmalarında Marshall teorisini geliştirmeye çalışmıştır. Genel bir değer teorisi üzerinde çalışmakla beraber marjinal fayda teorisini çeşitli ekonomik konulara başarı ile uygulamış, diğer taraftan Klasik Okul'un serbest ticaret ilkelerinin savunucusu olmuştur.

Ekonomi tarihine "Pigou Etkisi" olarak geçen kavram, Pigou'nun istihdam hakkındaki açıklamasıdır. Pigou burada istihdam hacmi ile ücret değişimleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Buna göre gelir seviyesi ve ücret ödemelerine ayrılan kısmın gelire oranı aynı kalır, ücret seviyesi düşerse ülkede istihdam seviyesi artar.

Pigou, 1912 yılında yayımladığı Servet ve Refah adlı eserini 1920'de genişleterek Refah Ekonomisi adıyla çıkarmıştır. 1933'te İstihdam Teorisi'ni, 1935'te Statik Ekonomi Tahlilleri'ni yayınlamıştır. 1940'ta ise İstihdam ve İstikrar Arasındaki İlişkiler adlı kitabını yazmış, bunun ardından da Tam İstihdamdan Sapmalar konulu araştırmalarını bir kitapta toplamıştır.


Ayrıca kamu faaliyetlerinin optimal düzeyinin belirlenmesinde kaynakların özel ve kamu kesimi arasındaki dağılımının, düşük marjinal fayda sağlayandan yüksek marjinal fayda sağlayan üretim alanlarına aktarılmasıyla optimal üretim düzeyine ulaşılacağını ileri süren yaklaşım da 'Pigou Yaklaşımı'dır

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]