Arsinoitherium

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arsinoitherium
Yaşadığı dönem aralığı: 36-27 myö
Priaboniyen-Neojen 
A. zitteli örneği, Londra Doğa Tarihi Müzesi
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Embrithopoda
Familya: Arsinoitheriidae
Alt familya: Arsinoitheriinae
Sen & Heintz, 1979
Cins: Arsinotherium
Beadnell, 1902
Tip tür
Arsinoitherium zitteli
Beadnell, 1902
Türler
  • A. zitteli (Beadnell, 1902)
  • A. andrewsi (Lankester, 1903)
  • A. giganteus (Sanders vd., 2004)

Arsinoitherium, soyu tükenmiş Embrithopoda takımına ait soyu tükenmiş bir paenungulate memeli cinsidir. Filler, deniz inekleri, kır sıçanımsılar ve soyu tükenmiş desmostylianlar ile ilişkilidir. Arsinoithereler, 36 ila 30 milyon yıl önce Kuzey Afrika'nın geç Eosen ve erken Oligosen döneminde, tropikal yağmur ormanları alanlarında ve mangrov bataklıklarının kenarında yaşayan yüzeysel olarak gergedan benzeri otoburlardı. 2004 yılında tanımlanan bir tür olan A. giganteum, yaklaşık 27 milyon yıl önce Etiyopya'da yaşıyordu.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

En iyi bilinen (ve ilk tanımlanan) tür A. zitteli'dir. Başka bir tür olan A. giganteum, 2003 yılında Etiyopya'nın Chilga yaylalarında keşfedildi. A. zitteli'ninkinden çok daha büyük olan fosil dişleri, yaklaşık 28-27 milyon yıl öncesine tarihleniyor.[1] Fayum Vahası, Arsinoitherium fosillerinin tam iskeletlerinin bulunduğu tek yer olsa da, Romanya'dan Crivadiatherium ve Türkiye'den Hypsamasia ve Paleoamasia dahil olmak üzere güneydoğu Avrupa'da arsinoitheriidler bulunmuştur.

Arsinoitherium cins adı, Ptolemaios Krallığı sırasında fosillerin bulunduğu bölge olan Faiyum Vahası'na ve Antik Yunanca: θηρίον theríon "canavar" olarak adlandırılan Firavun Arsinoe I'den gelir. A. zitteli tipinin tür sıfatı, bazıları tarafından Mısır'daki paleontolojinin öncüsü olarak kabul edilen seçkin Alman paleontolog Karl Alfred Ritter von Zittel'in onuruna verildi.[2]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Mauricio Antón tarafından A. zitteli'nin yaşam restorasyonu

Yaşarken, yüzeysel olarak bir gergedanı andırırlardı. A. zitteli türünün yetişkinleri, omuzlarda yaklaşık 1,75 m (5,7 ft) boyunda ve 3 m (9,8 ft) uzunluğundaydı.[3][4] Arsinoitherium'un en göze çarpan özellikleri, burnun üzerinde bir çift devasa boynuz (bu boynuzlar büyük olasılıkla hayvanın ileri görüşünü engelliyordu) [kaynak belirtilmeli] ve gözlerin üzerinde ikinci bir çift küçük topuz benzeri boynuzdu. Tipik olarak modern zürafaların kemiklerine benzer şekilde tasvir edilenler, yapısal olarak modern bovidlerin boynuzlarına benziyorlardı.[5][6] İskeleti sağlamdır ve uzuvları fillerinkine benzer şekilde sütunludur; kalçaları da fil gibiydi.[3] Arsinoitherium, seçici bir tarayıcı olduğunu düşündüren, plasentalı memeli dişlerinin ilkel durumu olan 44 dişin tam bir tamamlayıcısına sahipti.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafatası örneği

Arsinoitherium fosillerinin bulunduğu yerler ve tarihleri:[7]

Eosen
Oligosen

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sanders, W.J., Kappelman, J., and Rasmussen, D.T. 2004. New large−bodied mammals from the late Oligocene site of Chilga, Ethiopia. Acta Palaeontologica Polonica 49 (3): 365–392.
  2. ^ Beadnell (1902). "A preliminary note on Arsinoitherium zitteli, Beadnell, from the Upper Eocene strata of Egypt". Public Works Ministry, National Printing Department. Kahire: 1-4. 
  3. ^ a b A descriptive catalogue of the Tertiary Vertebrata of the Fayûm. British Museum, London. Taylor and Francis. s. 324. 28 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2021. 
  4. ^ Mondéjar-Fernández (2008). "El género Arsinoitherium: catálogo de la colección inédita del Muséum d'Histoire Naturelle de París y el problema del número de especies". Palaeontologica Nova (İspanyolca). SEPAZ (8): 292-304. 28 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2021. 
  5. ^ Andrews, C. W. (1906). A descriptive catalogue of the Tertiary Vertebrata of the Fayum. Publ. Brit. Mus. Nat. Hist. Land. XXXVII.
  6. ^ Anonymous. (1903). A New Egyptian Mammal (Arsinoitherium) from the Fayûm. (1903). Geological Magazine, 10(12), 529-532.
  7. ^ Arsinoitherium 5 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Fossilworks.org

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]