Arsen Kotsoyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arsen Kotsoyev
Коцойты Арсен
Arsen KOCOJEV.jpg
Doğum 15 Ocak 1872
Gizel, Terek Oblastı
Ölüm 4 Şubat 1944 (72 yaşında)
Vladikavkaz
Takma adlar A. K., Botash, Xabosh
Meslek Nesir yazarı, çevirmen
Milliyet Osetler

Arsen Kotsoyev (Osetçe: Коцойты Арсен; d. 15 Ocak 1872 - ö. 4 Şubat 1944), modern Oset dilinin ve işlevsel tarzlarının oluşumunda etkisi olan Osetik nesrin kurucu üyelerinden birisiydi. İlk Oset dergilerinin hepsine katıldı ve önemli Osetyalı yayıncılardan biriydi.

Vladikavkaz ve Beslan'da Kotsoyev'in adını taşıyan sokaklar bulunmaktadır. Kotsoyev'in başyapıtları, Oset edebiyatı üzerine okul derslerinde kullanılmaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kotsoyev, bir fakir ailenin çocuğu olarak Terek Oblastındaki Osetya kırsalında (Vladikavkaz' yakın köy Gizel Köyü) doğdu. Dokuz yaşında, yerel okul girdi. Okulda geniş bir kitap koleksiyon buldu; bu kitapları okumak eğitimini zenginleştirdi ve etkiledi. Okuldan sonra Kotsoyev, Ardon Ortodoks Ruhban Okulu'nda okudu. Ani gelen bir hastalıkla, Ruhban Okulu'nu bırakmak zorunda kaldı. Gizel döndü ve Kuzey Kafkasya gazeteleri için kısa denemeler yazmaya başladı. Ayrıca yerel bir okulda öğretmen olarak çalıştı.

1902'de Kotsoyev, Gizel'deki ayaklanmaya katıldı; bu onun bölgeden sürülmesine neden oldu. Öğretmen olarak çalışmaya ve kısa öyküler ve denemeler yazmaya devam ettiği Güney Osetya'ya gitmeyi seçti.

1910'da Tiflis'te (bugünkü Tiflis, Gürcistan) "Æфсир" (Æfsir, başak [buğday]) adlı bir dergi çıkarmaya başladı. Derginin yalnızca 14 sayısı çıkarıldı, ancak Oset edebiyatı ve gazeteciliği üzerinde büyük bir etkisi oldu. Oset edebiyatının birçok şaheseri ilk olarak Æfsir'de yayımlandı.

1912 yılında Kotsoyev, Vladimir Lenin'in ünlü gazetesi Pravda da dâhil olmak üzere birçok yerde çalıştığı Saint Petersburg'a taşındı. Osetya kırsalında yetişmiş olmasına rağmen güçlü eğitimi nedeniyle Kotsoyev, Rus dilini bir Rus gazetesini düzeltmeye yetecek kadar iyi biliyordu.

Ekim Devrimi'nden sonra Kotsoyev'in ünü arttı. Farklı gazete ve dergilerde çalıştı; eğitim ve ilgili alanlarda çalıştı. Vladikavkaz'da öldü ve Edebiyat Müzesi'nin avlusuna gömüldü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kotsoyev'in çoğu kısa öyküsü trajiktir. Öyküler genellikle İskoçyalıların "kan intikamı" (kan davası), irad (gelin parası) ve batıl inançlar gibi sert gelenekleriyle ilgilidir. Arsen Kotsoyev; yeni, Avrupa odaklı dünyada geleneksel yayla kültüründen birinin yeri ve daha büyük bir şehirdeki bir dağlının kaderi hakkında çok şey yazdı.

Kotsoyev, makaleler de tercüme etti. Örneğin, Puşkin'in birkaç öyküsünü Osetçe'ye çevirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]