Arpacık, Espiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.55, 2 Aralık 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17887762 numaralı sürüm (→‎Nüfus: yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Arpacık
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Espiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 430
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28600
Resmî site
[1]

Arpacık, Giresun ilinin Espiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyümüzün tarihi bayağı eski zamanlara dayanmaktadır. Kurucusu Ocak Dede denilen ve mezarıda köyümüzde olan bu zattır. Köyün adı köyün kurucusu olan Ocak Dede tarafından konmuştur. Bunlar 7 kardeştir her birisi bir yere dağılmış, daha sonra buluştuklarında herkes bulduğu köyün özelliklerini söylemiş Ocak Dede de ben bir arpalık yer buldum demiştir ve köyün adı oradan gelmektedir. Bir rivayete görede Ocak Dede İslam peygamberi Muhammed soyundan gelmektedir.[kaynak belirtilmeli] Köyümüzde 500-600 yıllık tarihi bir çeşme ve daha sonraları restorasyona uğramış olsa da tarihi bir camii vardır. Kurtuluş Savaşı sırasında Karargah olarak kullanılmıştır.

Yöresel yemekler

Yöresel yemeklerimizden bazıları:

lahana çorpası,
pezik (pazı) kavurması,
yarma çorbası,
höngül,
hoşvaran,
tirmit kavurması,
pirişli,
fasulye kızartması,
gelecoş,

Coğrafya

Giresun iline 43 km, Espiye ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 430
1997 188

Ekonomi

Köyün en önemli gelir kaynağı fındıktır. Başka geçim kaynağı olmadığından çok fazla göç vermiştir. Genelde göç edenlerin büyük bir kısmı Zeytinburnu'nda ikamet etmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar