Arnaldo Ochoa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arnaldo T. Ochoa Sánchez (1930 - 12 Temmuz 1989, Havana), Kübalı general, 1989 yılında vatana ihanet suçundan suçlu bulunarak kurşuna dizilmiştir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Oriente bölgesinden çiftçi bir aileden geldi. Kuruluşundan itibaren Fidel Castro'nun 26 Temmuz Hareketinin içinde oldu. 1957 yılının Mart ayında Sierra Maestra'daki birliklere katıldı, burada özellikle Raul Castro ile yakın ilişki kurdu. Santa Clara'nın alınmasına katıldı. 1959 Küba Devriminin içindeydi.

Devrimin emrinde[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba Devriminin başarıya ulaşmasından sonra Camilo Cienfuegos komutanlığında Dominik Cumhuriyetinde Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı gerçekleştirilen başarısız askeri operasyona katıldı. ABD'de yönetimdeki John F. Kennedy hükümetinin CIA himayesinde Domuzlar Körfezinde gerçekleştirdiği işgale karşı savaşacaktır.1965 yılında Küba Komünist Partisine katıldı.[1] Matanzas'daki Harp Okuluna devam etti daha sonra Sovyetler Birliği'ndeki Frunze Askeri Akademisine gönderildi.

Enternasyonalist görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ochoa 1967-69 yılları arasında Kongo'ya gönderilen Kübalı askeri uzman heyetin içerisindedir. Özellikle Zaire'de ABD ve Belçika destekli bir darbeyle iktidardan düşürülen ve öldürülen Patrice Lumumba'nın destekçilerine diktatör Mobutu'ya karşı verdikleri savaşta eğitim verir. 1970'li yılların başında Venezuela'ya gizli bir görevle gönderilir. Ochoa bundan sonra yeniden Afrika'ya döner. Portekiz'de 1974 yılında gerçekleşen Karanfil Devriminin ardından bağımsızlığını kazanan Angola'da çıkan iç savaşa MPLA saflarında dahil olan Küba birliklerinin başında Angola'ya geçer. Özellikle o dönemde yenilmez kabul edilen ırkçı Güney Afrika Ordusunu yenilmesinde yararlılık gösererek Sovyet ve Kübalı komutanlarının takdirini kazanır. Angola'dan sonra Etiyopya'da süren çatışmadaki Küba birliklerine komuta eder ve Somali birliklerini yenilgiye uğratır. 1980'li yıllara gelindiğinde Ochoa en önemli enternasyonalist devrimcilerden sayılmaktadır ve gösterdiği yararlılıklardan ötürü 1984 yılında Fidel Castro tarafından Küba Cumhuriyeti Kahramanı ödülüne layık görülür. Ayrıca Küba Komünist Partisi Merkez Komite üyesidir.

Mahkeme süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Haziran 1989 tarihinde Devrimci Silahlı Kuvvetler Bakanlığı General Arnaldo Ochoa'nın yolsuzluk, ekonomik kaynakların israf edilmesi ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarından dolayı gözaltına alındığını açıklar. Mahkeme süreci boyunca askeri hapishanede tutulacak olan Ochoa mahkemece tüm suçlardan ötürü suçlu bulunacak ve idam cezasına çarptırılacaktır.1 ay sürecek ve devlet televizyonundan canlı verilen duruşmalarda Ochoa ve ekibi suçlamaları kabul ederek itirafta bulunacaktır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Temmuz günü sabaha karşı Baracoa Askeri Üste kurşuna dizilir. İsteği üzerine gözleri bağlanmaz ve infaz mangasına ateş emrini kendisi verir. Ölümü ertesi gün Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi yayın organı Granma tarafından tüm ülkeye duyurulur. Mezarı Havana Mezarlığındadır.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Castro yönetiminin en üst seviyedeki uluslararası bir kahramanını bu şekilde cezalandırması çeşitli yorumlara yol açmıştır. Bu yorumlardan bir tanesi özellikle Sovyetler Birliğinin dağılma süreciyle ilgilidir. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olan Gorbaçov'un yapmış olduğu glasnost ve perestroyka açılımlarını benimsemeyen Fidel Castro ve Küba Komünist Partisinin Küba içindeki Gorbaçov yanlısı ekibi tasfiyesi olduğu iddia edilmekteydi. Ancak daha çok askeri alanda aktif olan Ochoa'nın Küba içerisinde Gorbaçov yanlısı bir reformcu dalga yaratma şansı sınırlı görünmektedir.Diğer yorum ise resmi olarak Küba yönetimi tarafından yapılandır. Buna göre Afrika'da uzun süre kalmış olmasından dolayı bölgedeki kirli işlere bulaşan Ochoa ve ekibi[2] Kolombiyalı Medellin kartelinin Afrika'dan Latin Amerikaya gerçekleştirdiği sevkiyatta Küba'nın ara durak olarak kullanılmasına izin vermiş ve bunun karşılığında para almıştır.[3][4] Ayrıca aynı ekibin elmas, değerli eşya ve fildişi kaçakçılığı yaptığı da iddia edilmektedir.[5] Ochoa'nın silah kaçakçılığı yaptığı ve Nikaragua'daki Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi için ayrılmış olan Küba ve Angola menşeli askeri mühimmatı sattığı da iddia edilmektedir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Parti ilk kongresini 1975 yılında yapana kadar çok dar bir kadro tarafından yürütülmekteydi. İktidarda olan ve üye sayısı en az olan komünist partiydi.
 2. ^ Dava sürecinin başlamasıyla Ochoa'nın yanı sıra tutuklananlar ve aldıkları cezalar:
  *Antonio de la Guardia (Küba Devrimci Silahlı Kuvvetlerinde Albay)...İdam
  *Jorge Martinez (Küba Devrimci Silahlı Kuvvetlerinde Yüzbaşı)...İdam
  *Amado Padron (Küba Devrimci Silahlı Kuvvetlerinde Binbaşı)...İdam
  *Diocles Torralbas (Ulaştırma Bakanı ve Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı)...20 yıl hapis
  (Castro, s.12)
 3. ^ Maddenin İspanyolca sayfasından
 4. ^ Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar ile teması sahte pasaportla Kolombiya'ya giden Yüzbaşı Jorge Martinez kurmuştur.(Castro, s.43)
 5. ^ Granma haberine göre 1988 yılında Ochoa ve İçişleri Bakanlığındaki bir ekip 6 ton kokainin yasadışı şekillerde Küba üzerinden sevk edilmesi için 3.4 milyon dolar rüşvet almıştı.
 6. ^ Castro, s.43

Konuyla ilgili yazılmış eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Castro, Fidel, Angola Savaşı ve Ochoa Davası: Bu aksiliği bir zafere dönüştüreceğiz, İvme Yayınları, 1991, derleyen Mete Deniz
 • Peter Schenkel Valiant, Cuba under Castro, Herbig-Verlag, 2008 (İngilizce)
 • Gleijeses, Piero: Conflicting Missions: Havana, Washington, and Africa, 1959–1976, The University of North Carolina Press, 2002 (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]