İçeriğe atla

Armatör

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Armatör, ticari ve ticari olmayan gemilerin sahibi. Ticari anlamda, gemi sahibi. Genellikle bir gemiyi donatan ve işleten kişidir. Bazı durumlarda belirli bir yükü iki liman arasında taşımak için belirlenen bir ücret karşılığında yapılır veya günlük kiralama oranı üzerinden gerçekleştirilir. Gemi sahibi olan armatörler ise genellikle gemiyi kendileri yönetmek yerine lisanslı bir mürettebat ve kaptan kiralarlar. Gemi sahipleri genellikle bir şirketin sahibidir, ancak bireyler de gemi sahibi olabilir. Gemi bir şirket tarafından sahiplenildiğinde, genellikle geminin teknik yönetimini şirket üstlenir, ancak bu yönetim outsource edilebilir ve kiralama yoluyla taşımacıya devredilebilir.[1][2]

Armatörler ulusal bir Armatörler Odası'na üyedir. Uluslararası Armatörler Odası, dünya genelindeki gemi sahipleri ve onların ulusal odaları için küresel bir örgüttür ve dünya denizcilik tonajının yaklaşık %80'ini temsil etmektedir.[3]

  1. ^ Huber, Mark (2001). "Ch. 9:Chartering and Operations". Tanker operations: a handbook for the person-in-charge (PIC). Cambridge, MD: Cornell Maritime Press. ISBN 0-87033-528-6. 
  2. ^ Turpin, Edward A.; McEwen, William A. (1980). "Ch. 18:United States Navigation Laws and Ship's Business". Merchant Marine Officers' Handbook. Centreville, MD: Cornell Maritime Press. ISBN 0-87033-056-X. 
  3. ^ "International Chamber of Shipping - About". 21 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]