Armagh Kontluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.04, 22 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16551937 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Armagh Kontluğu
Contae Ard Mhacha
Armagh Kontluğu arması
Arma
CountyArmagh.png
Armagh Kontluğu'nun haritadaki konumu
Ülke
- Bölge
İrlanda
Ulster
Yönetim merkezi Coleraine
Yüzölçümü 1,254 km2
Nüfus 159,085

Armagh Kontluğu (İrlandaca: Contae Ard Mhacha). Kuzey İrlanda'yı oluşturan altı kontluktan en küçüğü. Yüzölçümü 1,254 km² nüfusu 141,000'dir. Önemli şehirleri ise kontluk merkezi Armagh ve Lurgan'dır.

Coğrafya

Blackwater ırmağı kontluk boyunca geçmektedir. Diğer bir önemli ırmağı ise Lough Neagh gölüne dökülen Brann ırmağıdır. Lough Neagh ırmağı üzerinde pek çok küçük ada da Armagh Kontluğu 'na bağlıdır.

Tarih

Armagh, 4. yüzyılda Kelt kabilesi Ulaid lerin vatanıydı.Daha sonra bir diğer Kelt kabilesi olan Colla klanı bölgeyi Airghialla adıyla 800 yıl yönetmişlerdir.

Şehirler

Armagh şehri Hristiyanlıkta azizler ve alimler şehri olarak bilinmektedir.Bölgeda iki büyük katedral bulunmaktadır.Biri katoliklere ait Aziz Petrus Katedrali diğeri ise Anglikanların İrlanda Kilisesi Katedrali 'dir. Bölgenin önemli şehirleri Craigavon, Portadown, Lurgan, Tandragee ve Loughall'dır.

Siyasi sorunlar

Armagh bölgesi 20.yüzyılın başlarında Batı Avrupa 'daki en militarize olmuş bölgelerinden biriydi. Bölgeye, IRA 'nın en güçlü kalelerinden biri olduğu için Haydut Kontluk adı verilmiştir.

Dış bağlantılar