Arktik krili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Thysanoessa raschii
Thysanoessa raschii.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda (Eklembacaklılar)
Alt şube: Crustacea (Kabuklular)
Sınıf: Malacostraca
Takım: Euphausiacea
Familya: Euphausiidae
Cins: Thysanoessa
Tür: T. raschii
İkili adlandırma
Thysanoessa raschii
M. Sars, 1864
Sinonimler
  • Rhoda jardineana Sim, 1872
    *Euphausia raschii G.O. Sars, 1883
    *Boreophausia raschii Norman, 1886
    *Rhoda raschii Stebbing, 1893

Arktik krili (Thysanoessa raschii), Arktik Okyanusunda ve sub-Arktik Okyanusta yaşayan deniz krillerinden biridir. 20–25 mm uzunlukta ve olgunlaşmada 14 mm  üzeri boyda olabilirler.[1].

En fazla 100 m derinlikte bulunurlar. Günlük dikey göç yaparlar. Gece yüzeye yakın sularda beslenen kriller, gün ışımasıyla birlikte dinlenecekleri derinliğe inerler.

Ömürleri ortalama 2 yıldır. Ilıman sularda ilkbaharda yumurtadan çıkan larvalar, kışın 12 – 16 mm uzunluğuna erişirler. İkinci yılında erginleşirler ve 22 – 25 mm uzunluğa erişirler.

T. raschii, bazı belli türlerin temel besinidir, örneğin deniz kuşları, plantonivor balıklar ve deniz memelileri gibi. Alaska'da sorguçlu dalıcımartı (Aethia cristatella) türü için ilk besin grubudurlar. Yelkovan kuşlarınca[2] ve bazı martılarca yenildikleri de bilinmektedir.

Kanada'nın doğusundsa balıkçılarca avcılığı yapılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ De Kluijver, M. J. & S. S. Ingalsuo. "Macrobenthos of the North Sea". 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Lovvorn, J. R., C. L. Baduini, & G. L. Hunt (2001). "Modelling underwater visual and filter feeding by plantivorous shearwaters in unusual sea conditions". Ecology. 82 (8). ss. 2342-2356. [ölü/kırık bağlantı]