Arkitera Platform

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arkitera Platform, belirlenen temalar üzerinden, kullanıcıların Arkitera Forum’da başladıkları tartışmaların bir ay sonunda konunun uzmanlarınca irdelenmek üzere fiziksel bir ortama taşınması yoluyla düzenlenen toplantılar serisidir. Belirlenen temalarla ilgili hazırlanan dosyalar konuların ilgilileri için bir kaynak olma özelliği taşımaktadır. Farklı görüşe sahip akademisyenler, mimarlar ve ilgili başka disiplinlerden uzmanlardan oluşan panelistler gerçekleşen buluşmalarda katılımcıların da desteğiyle konuların farklı boyutları ile ele alınmasını sağlamıştır.

Arkitera Platform toplantıları 2003 yılı sonu itibarıyla, “Değişenler-Değişmeyenler”, “Daha Kaliteli Bir Fiziksel Çevre” ve “Sorunlar” olarak belirlenen 3 ana tema altında 14 buluşma gerçekleşmiştir. Toplantılara 50 panelist konuk olmuş ve binlerce izleyici katılmıştır.

2004-2005 döneminde ise Arkitera Platform ile, toplam 9 kentte "Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?" sorusunun cevabı İhsan Bilgin'in moderatörlüğünde ve pek çok mimar ve akademisyenin katılımıyla aranmıştır. "Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?" temalı Arkitera Platform 2004-2005 Dönemi Değerlendirme Toplantısı ise UIA 2005 İstanbul kapsamında düzenlenmiştir. Mimarlık Kentleşmenin Neresinde? temalı Platform toplantılarının konferans deşifrelerinden, kentler ile bilgileden ve fotoğraflardan oluşan bir web sitesi 2006 yılında www.mimarlikkentlesmeninneresinde.org/ adresinden yayına açılmıştır.

2006 yılında Mimarlıkta Yol Ayrımları başlığı altında düzenlenmiştir.

Arkitera Forum'da Platform Tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Değişenler-Değişmeyenler
  2. Daha Kaliteli Bir Fiziksel Çevre
  3. Sorunlar
  4. Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?
  5. Mimarlıkta Yol Ayrımları