Arkaim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arkaim (RusçaАркаим) Güney Ural coğrafyasında Amurskiy köyünden kuzey-kuzeybatı yönünde 8,2 km; Alexandrovskiy köyünden güney-güneydoğusunda 2.3 km uzaklıkta yer alan arkeolojik bir bölgedir. Rusya-Kazakistan sınırının hemen kuzeyinde Rusya'nın Çelyabinsk eyaleti içinde kalır.

Arkeolojik alan MÖ 17. yüzyıla tarihlenir. En erkeni MÖ 20. yüzyıla kadar uzanan bu alanın Sintashta kültürünün bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir.

Keşif ve kazı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alan, su rezervi oluşturma çalışmaları sırasında Gennady Zdanovich liderliğindeki kazı ekibi tarafından 1987 yılında keşfedildi ve sular altında kalmaktan kurtarıldı.

Yerleşim alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim alanında, dış ve iç duvarla çevrilmiş; ana girişi batıda olan dört giriş vardır. Konutlar, 110 ile 180 m² arasında idi. Yerleşim yerinin ortasında dairesel bir cadde bulunuyordu. Merkezi cadde kapalı bir kanal yapısındaydı. Arkeolog Zdanovich' göre yerleşim biriminde yaklaşık 1500 ila 2500 kişinin yaşamış olmalıydı.

Arkaim'in duvarlarını çevreleyen alanlarda 130 m'ye 45 m boyutunda ekilebilir tarım arazileri ve sulama kanalları bulunmuştur. Kalıntıların darı ve arpa tohumlarına da rastlanmıştır.

Burada yerleşen insanların, Güney Asya ve Mezopotamya'ya yapılan Hint-Aryan göçünün bir kanıtı olarak sunulmaktadır (MÖ 1600 yıllarında Kuzey Pakistan'da görülen Gandhara mezar kültürü, Hindistan-Avrupa Mitanni hükümdarı, MÖ 1500'den önce Anadolu'ya yapılan göçler).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]