Arkın Sinema Ansiklopedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arkın Sinema Ansiklopedisi
Birinci cildin kapağı ve sırtı
YazarRekin Teksoy (Yöneten)
ÜlkeTürkiye, İspanya Türkiyeİspanya
KonuSinema
TürAnsiklopedik Kitap
Yayım1975
YayımcıArkın Kitabevi,İstanbul
Sayfa480 sayfa (2 Ciltte)

Arkın Sinema Ansiklopedisi, Rekin Teksoy yönetiminde 1975 yılında yayımlanan ansiklopedi formatında sinema kitabı.

Ansiklopedi ilk kez 1975 yılında Ramazan Arkın'ın sahibi olduğu Arkın Kitabevi bünyesinde, sinema yazarı ve çevirmen Rekin Teksoy yönetiminde yayımlanmaya başlandı. Haftada bir fasikül olmak üzere yayımlanmaya başlayan ve 80 sayıda tamamlanması plânlanan ansiklopediye Nijat Özön ve Giovanni Scognamillo da önemli katkılarda bulunuyordu. Kapak içindeki ibareden telif haklarının Arkın Kitabevi'nin yanı sıra İspanya San Sebastian'daki "Buru Lan S.A. de Ediciones"'te olduğu anlaşılmaktadır. Yazarları arasında birçok Avrupalı sinema yazarı, eleştirmen, festival jüri üyeleri, sinematek yöneticileri de vardır.

Kitap şekil olarak bir ansiklopedi formatında gibi görünse de, aslında bir sinema kitabı gibi tasarlanmıştır. Büyük boy 1. hamur kağıda basılmış ve her sayfasında bol miktarda renkli ve siyah beyaz fotoğraflarla desteklenmiştir. Kitapta kullanılan resimlerin orijinal filmleri de kitabın girişinde belirtildiği gibi ilgili Avrupa ülkelerinden doğrudan temin edildiği için kitabın resim baskı kalitesi, özellikle de basıldığı tarih göz önüne alındığında çok yüksektir.

Aslında 80 sayıda ve 4 ciltte tamamlanması plânlanan proje beklenen ilgiyi görmediği için 40 sayıda ve 2 ciltte tamamlanmak zorunda kalınmıştı.[1] Bu kırk fasikül ayrıca yayınevi tarafından 2 orijinal cilt halinde de piyasaya verilmişti. Bu ciltler zamanının standartlarına göre çok kaliteli idi. Sert kapaklı muşamba ciltlerin serigrafi baskıları da orijinaldir. Ciltlerde fasikül kapakları yoktur. Bu kitaplar çok az sayıda basıldığı için günümüzde sahaflarda tam takım ciltlerine(2 cilt) az rastlanır.

İç sayfalardan bir örnek

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tuncer Çetinkaya. "Rekin Teksoy: Sinema Tarihçisi Tarafsız Olamaz". sadibey.com. 6 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2012.