Arizona Rüyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arizona Dream
Filmin afişi
Yönetmen Emir Kusturica
Yapımcı Claudie Ossard
Yves Marmion
Senarist David Atkins
Emir Kusturica
Oyuncular Johnny Depp
Jerry Lewis
Faye Dunaway
Lili Taylor
Müzik Goran Bregovic
Iggy Pop
Dağıtıcı Warner Bros
Yapım yılı 1993, Fransa
Süre 142 dakika
Dil İngilizce

Arizona Rüyası veya Amerikan Rüyası (özgün adı: Arizona Dream), Bosnalı yönetmen Emir Kusturica'nın yönettiği ve senaryosunu David Atkins ile beraber yazdığı, 1993 Fransız-Amerikan yapımı sürrealist bağımsız komedi drama filmi. Başrolde Johnny Depp rol almıştır.

Filmin birçok sahnesi Douglas, Arizona'da çekilmiştir. Filme damgasına vuran müzikler filmin soundtrack albümünde toplanmıştır. In The Deathcar filmin unutulmaz müziklerindendir.

Bu film senaryosunun bir kısmında Andrei Platonov'un Chevengur isimli romanından esinlenildiği düşünülmektedir. Filmde geçen "Fish doesn't think because fish knows everything" - "Balık düşünmez, çünkü o her şeyi bilir" sözünün, bu romanda balıkçının oğluna söylediği şu sözlerden geldiği sanılmakta: "İnsan anlamsızdır (nonsense). Şimdi balığı düşünelim. Balık yaşam ile ölüm arasında durur. Onun için suratı ifadesizdir. Balık her şeyi bilir."

Filmde bazen rüyalar ve gerçekler iç içe geçer.

Film 1991 yılında çekilmiş olmasına rağmen Avrupa'da 1993 yılında, ABD'de ise 9 Eylül 1994 yılında gösterime girmiştir. Film 142 dakika olmasına rağmen ABD'de VHS ve TV kayıtlarında 119 dakika gösterime sunulmuştur. Sinemalarda 142 dakikanın tamamı gösterime girmiştir.