Aristide Maillol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aristide Maillol
Aristide Maillol Ressam:József Rippl-Rónai (1899)
Genel bilgiler
Doğum adı Aristide Joseph Bonaventure Maillol
Doğum 8 Aralik, 1861
Banyuls-sur-Mer, Pyrénées-Orientales, Fransa
Ölüm 27 Eylul 1944
Banyuls-sur-Mer, Pyrénées-Orientales, Fransa
Uyruk Fransız, Katalan asıllı
Alanı Heykel, grafiker ve dokuma duvar halısı yapımcısı.

Aristide Maillol (8 Aralık 1861; Banyuls-sur-Mer, Pyrénées-Orientales, Fransa - 27 Eylül 1944; Banyuls-sur-Mer, Pyrénées-Orientales, Fransa), Katalan asıllı Fransız heykeltıraş, grafiker ve dokuma duvar halısı yapımcısı.

Yaşam ve sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Maillol Fransa'nın 1861 de güney-doğusunda Pirene Dağları kuzeylerinde Roussillon adlı bölgede doğdu. Bu bölgede Katalanlar yaşamakta ve devletce hoş karşılanmamakla beraber Katalanca konuşulmaktaydı. Maillol'un ailesi bu gruba dahildi ve Katalanca konuşmaktaydı.

Genç yaşlarda ressamlığa merak sardı. Lise eğitimini Perpignan'da "Francois Arago Lisesi"'nde yaptı. 1881de sanat eğitimi almak için Paris'e geldi. Çeşitli güzel sanat akademilerine müracaat ettikten sonra 1885de École des Beaux-Arts tarafından kabul edildi. Bu akademide resim öğrenirken kendine en etkili olan hocaları Jean-Léon Gérôme ve Alexandre Cabanel idi. Hazırladığı ilk resimlerinde kendi çağından arkadaşlari olan Pierre Puvis de Chavannes ve Paul Gauguin etkileri de açıkca görülür.

Arkadasları, özellikle Gaugin, onu dekoratif sanatlara ilgilendirmeye başladılar. Bu dekoratif sanatlara olan ilgisi onu dokuma duvar halısı hazırlama sanatına yönletti. 1893de Mailliol doğum kasabası olan Banyuls'da bir dokuma duvar halısı atölyesi açtı. Bu atölye çok geçmeden çok yüksek teknik ve estetik nitelik gösteren eserler üretmesi ile ün yaptı. Bu sırada Malliol bu çok eski sanatı yeniden yaratmak için derin araştırma yapmaktaydı. Kullanmak istediği eski antik tabii boyaları bulmak için bir yerel eczacıdan sağladığı eski bir yazma kitap ile bir yerel bir şifalı bitki arayıcı biri ile birlikte dağları, yamaçları gezdiği bildirilir. Bu şifalı bitki arayıcı genç kız (Clothilde Narcisse) ile çok geçmeden evlendi ve ilk çocukları Lucien doğdu. Dokuma duvar halı üretimi başarılı olmakla beraber daha çok uygulamalı ve ticarî bir uğraş olduğu için Mailliol'un sanat hevesini karşılayamamaktaydı . 1895de küçük pişmiş toprak heykelcikler yapmaya başladı ve heykeciliğe merakı gittikçe arttı ve dokuma duvar halıcılığına odaklanmaktan ayrılmaya başladı. Evelenip çocukları olunca Mailiol ailesi ile Paris'e geri döndü ve çalışmalarını heykelcilik üzerine odaklandı. Paul Gaugin ve Monfreid Daniel ile "Nabiler" post-empresyonist akımına girdi ve heykeltıraş ve ünlü öğretmen Antoine Bourdelle'in derslerine gitmeye başladı.

Maillol bu etkiler altında klasik formda heykeller hazırlamaya başladı. 1899da Rumen Prenses Bibescu Mailloil eserlerinin ilk patronu oldu ve onun çalışmalarına malî destek sağlamaya başladı. İlk büyük şahsi sergisi 15-30 Haziran 1902de Paris'te "Vollard Galerisi"'nde yapıldı. Daha sonra eserleri satılmaya başladı. 1902den itibaren Kont Kessler ve 1909da Rus koleksiyoncusu İvan Morozov patronları oldu. 1905 Paris'te "Automn Lounge" sergilediği La Méditerranée (Akdeniz) heykeli büyük ilgi çekti. Kessler'e Le Désir (Arzu) ve Le Cycliste (Bisikletçi) heykellerini, Morozov'a Les Quatre saisons (Dört mevsim) eserlerini 1909da sattı.

Hayatta iken Maillol'un en önemli eser sergileri 1913de Hollanda'da Rotterdam'da; 1925de Buffalo (ABD)de, 1933de İsviçre'de Basle'de retrospektif ve 1937de büyük retrospektif sergi Paris'de Maillol Petit Palais'de adı altında açılmıştır.

1939da La Riviere (Nehir) adlı eserini bitirdi ve Eylül'de doğum yeri olan Banyuls şehrine çekildi. 1940da Harmonie adlı eserini burada hazırlamaya başladı ama bunu bitiremedi. 7 Eylül 1944de bir fırtınalı günde ressam Raoul Duffy'yi ziyaretten dönmekte iken yolcu olarak bindiği bir otomobil Banyuls'un birkaç km dışında yoldan çıkıp devrildi ve 83 yaşında olan Malliol bu kazada hayatını kaybetti. Mezarı bu kaza olduğu yerdedir.

Maillol'un kaza geçirdiği mevkide 1994de Musée Malliol adlı bir müze açılmıştır ve heykellerinin bazıları ve eskizleri bu müzede sergilenmektedir. Maillol'un son modeli olan ve hayatının son 10 yılında bir yakın platonik arkadaşı olan Dina Viernay'in gayretleri ile Maillol'un Paris'te bulunan atölyesi 1995de Musée Maillol adı ile açılmış ve Maillol'un eserlerini çoğu bu müzede sergilenmektedir.

Eserlerinin halk açık sergilenmesini sağlamayı da tercih etmekteydi. 1909 La Méditerranée (Akdeniz) heykelini doğum yerine yakın Perpignan şehrine 1870 harbi ölüleri anısı anıtı parçası olarak bağışladı. 1912de Paul Cézanne adına açılan bir anıt hazırlamıştır. Birinci Dünya Savaşı ölüleri anısına hazırlanan anıtlara katkılar yapmıştır. 1923de Fransa devleti La Méditerranée (Akdeniz) heykelini mermer olarak yontması için sipariş verdi. Öldükten sonra modeli Dina Vierney'e miras kalan Maillol'un 7 heykeli 1963de Paris'de Jardin des Tuileries parkına dikilmiştir.

Maillol'un önemli eserlerinin konularının hemen hepsi kadın vücudu şeklinde, "klasik" görüşün en önemli kabul ettiği kalıcı değişmez formlarda eserlerdi. Fakat Maillol'un bu klasik görüşlü eserlerinin etkileri II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupalı ve Amerikan heykeltıraşların realistik figuratif heykellerinde görüldüğü gibi, modernist heykeltıraş olan Henry Moore ile Alberto Giacometti'nin gerçekten çok uzaklaşmış figürlerinde de görülmektedir.

Seçilmiş eserleri ve sergileyen mekân[değiştir | kaynağı değiştir]

 • La Méditerranée (Akdeniz), Savaş ölüleri anısına anıt. Banyuls
 • Savaş ölüleri anısına anıt Céret
 • Nymph With Flowers (Çiçeklerle bir su perisi), "Trammell Crow Center" Dallas, ABD
 • Savaş ölüleri anısına anit Elne
 • Trois Nymphes (Üç Su Perisi), (1930) Jardin des Tuileries , Paris
 • Baigneuse à la draperie (Elbiseli Yıkanan Kız) (1930) Jardin des Tuileries , Paris
 • Baigneuse se coiffant (Saç Yapan Yıkanan Kız) , (1930) Jardin des Tuileries , Paris
 • Flore; (1910) Jardin des Tuileries , Paris
 • Île-de-France, (1921), Jardin des Tuileries , Paris
 • Jeune fille allongée (Uzanmış genç kız), (1921), Jardin des Tuileries , Paris
 • Pomone (1921), Jardin des Tuileries , Paris
 • Vénus, Place de la Loge Perpignan, Fransa
 • 'Savaş ölüleri anısına anıt Port-Vendres
 • La Nuit (Gece) (1909) Schlossplatz, Stuttgart, Almanya
 • La Riviere (Nehir) (1940-1943) Talacker, Zurih, İsviçre
 • L'Air (Hava) (1939) Kröller-Müller Museum Heykel Parkı, Otterlo, Hollanda
 • La Riviere (Nehir) (1939-1943), Middelheim Heykel Açık Hava Müzesi, Anvers, Belçika
 • Île-de-France (1910-1921), The Metropolitan Museum of Art New York, ABD
 • La Méditerranée (Akdeniz)(1905/1927), Musée d'Orsay, Paris
 • Voorjaar (1910-1912), Musée d'Orsay, Paris
 • Cézanne anıtı (1925), Musée d'Orsay, Paris
 • Danseres (yak, 1895), Musée d'Orsay, Paris
 • De begeerte (yak. 1907) Musée d'Orsay, Paris

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]