Argentinosaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Argentinosaurus
Yaşadığı dönem aralığı: 96,2-92,19 myö
Üst kretase-Koniasiyen[1] 
İskelet rekonstrüksiyonu
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad: Dinosauria
Klad: Saurischia
Alt takım: Sauropodomorpha
Klad: Sauropoda
Klad: Neosauropoda
Klad: Titanosauria
Klad: Lithostrotia
Klad: Lognkosauria
Cins: Argentinosaurus
Bonaparte & Coria, 1993
Tip tür
A. huinculensis
Bonaparte & Coria, 1993

Argentinosaurus ("Arjantin kertenkelesi"), orta Kretase döneminde Güney Amerika'da yaşamış bir sauropod dinozor cinsi.[1]

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyut karşılaştırması

Argentinosaurus, şimdiye kadar yaşamış en iri kara hayvanlarından biri idi ve otçul bir dinozordu.[1] Yükseklileri 30-35 metre arasında idi.[2] Bu otobur türün en güçlü saldırısı, tıpkı Brachiosauruslar gibi ön ayaklarını yukarı kaldırıp başka bir dinozorun üstüne basarak öldürmektir. Argentinosaurus, Guillermo Heredia tarafından keşfedilen ilk titanosaur sauropod dinozor cinsidir. Cins ismi, keşfedilmiş olduğu ülkeyi ("Arjantin", Latince argentum'dan türetilmiştir) ifade eder. Dinozor, orta Kretase Döneminde, 99 ila 94 milyon yıl önce Güney Amerika'da yaşadı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Fossilworks: Argentinosaurus". fossilworks.org. 20 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Argentinosaurus at between 30–35 metres". 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2014. 
  • Bonaparte J, Coria R (1993). "Un nuevo y gigantesco sauropodo titanosaurio de la Formacion Rio Limay (Albiano-Cenomaniano) de la Provincia del Neuquen, Argentina". Ameghiniana. 30 (3). ss. 271-282. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]