İçeriğe atla

Areolar bezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Areolar bezleri veya Montgomery Bezleri, meme başını saran areoladaki yağ bezleridir.[1] Areola ve meme ucunu yağlanmış ve korumalı tutmak için yağlı salgıları (lipoid sıvı) salgılarlar. Bu salgılardaki uçucu bileşikler, yenidoğan iştahı için koku alma uyarıcısı olarak da işlev görebilir.[2]

Cildin yüzeyinde görünen bez kısımlarına "Montgomery tüberküloz" adı verilir. Yuvarlak tümsekler areolada ve meme başının üzerinde bulunur. Meme ucu uyarıldığında açığa çıkabilir ve yükseltilebilirler.[2] Yüzey açıklığı üzerindeki cilt yağlanır ve areolanın geri kalanından daha yumuşak olma eğilimindedir. Hamilelik sırasında tüberküloz daha belirgin hale gelir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Montgomery Glands: Information, Care, Removal". 1 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  2. ^ a b "Montgomery Glands – 7 Interesting Facts - BellyBelly". 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020. 
  3. ^ "Montgomery glands - Radiology Reference Article - Radiopaedia.org". 20 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2020.