Arda Ardaşes Agoşyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Arda Ardaşes Agoşyan (d. 1977, İstanbul), Ermeni asıllı Türk kontrbasçı ve besteci. Hâlen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda araştırma görevlisi olarak çalışıyor. 2007 yılından bu yana Korİst (Koro İstanbul) vokal topluluğunun şefliğini sürdürüyor. 2008 yılından bu yana Onur Yılmaz ile beraber kontrbas–gitar düo projesiyle kontrbas edebiyatına yeni düzenlemeler kazandırıyor. Akbank Oda Orkestrası'nın daimi üyesidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesi Şake Agoşyan'dır. Babası Harutyun Agoşyan Arda Agoşyan'ın ilk müzik öğretmenidir. Müzik derslerine dört yaşında babasıyla başladıktan sonra Prof. Jirayr Arslanyan'la piyano, solfej, armoni ve form bilgisi çalıştı. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kontrbas bölümüne girdi. Pınar Baltacıgil, Mustafa Perin ve İbrahim Tunca ile kontrbas; Selçuk Uraz'la piyano; Yrd. Doç. Dr. Mine Mucur'la solfej ve armoni; Prof. Emel Çelebioğlu ile form bilgisi; Mete Sakpınar'la kompozisyon çalıştı. Ayrıca Selman Ada ile Orkestra şefliği, kompozisyon ve Piyano çalıştı. Kontrbas çalışmalarını 1999 yılından beri Prof. Tahir Sümer ile sürdüren Arda Agoşyan; 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu. 2005'te yüksek lisans eğitimini Kontrbas Tekniğinde Alman ve Fransız Tekniklerinin Karşılaştırılması başlıklı tezini yazarak tamamladı.[1] Prof. Tahir Sümer'le başladığı doktora çalışmalarını 2010 yılında bitirdi.

Aşkın Ensemble ve Enka Sinfonietta gibi topluluklarda solo kontrbasçı olarak, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve İstanbul Oda Orkestrası gibi orkestralarda ve Concertgebouw ve Beethovenhalle gibi salonlarda ve Türkiye'yi temsil eden orkestralarda kontrbas grup şefi olarak yer aldı.

Oda müziği çalışmalarını Opera Kuartet grubuyla devam ettirmenin yanı sıra solist olarak da çalışmalarına devam eden sanatçı 2002 yılında Stefan Fraas yönetimindeki Bursa Bölge Senfoni Orkestrası eşliğinde, Serge Koussevitzky'nin Kontrbas Konçertosunu ve Nikolay Rimski-Korsakov'un Arının uçuşu adlı eserini kendi düzenlemesiyle sundu. 22 Aralık 2005 tarihinde Maçka Maden Fakültesi Mustafa Kemal Anfisi'nde kendi bestelerinden oluşan bir konser veren Agoşyan, konserde Cihat Aşkın'la aynı sahneyi paylaştı. Agoşyan'ın bestelediği eserler Türkiye dışında İngiltere, İsviçre, Almanya, Belçika, Ermenistan ve Hindistan'da seslendirildi. Aşkın'a ithaf ettiği keman konçertosunun Dünya prömiyeri 2007 yılında, Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde gerçekleşti.

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Agoşyan İstanbullu Ermeni Bestecilerin Gözünden Gözünde Viyola adlı projeyi hazırladı. İstanbullu Ermeni bestecilerin viyola için yazdıkları eserlerden oluşan resitaller verdi. [2]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]