Arbusto Energy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Arbusto Energy (bazen Arbusto Oil olarak da anılır)[1] 1977'de Midland, Teksas'da, Dorothy Bush, Lewis Lehrman, William Henry Draper III, Bill Gammell, ve James R. Bath gibi isimlerin de bulunduğu bir grup yatırımcı tarafından eski ABD Başkanı George W. Bush adına kurulmuş bir petrol ve enerji şirketidir. Şirketin baş finans memuru, şu anda Teksas'tan Amerika Birleşik Devletleri Meclis Üyesi olan K. Michael Conaway'dir.

Daha sonra, Bath'in Saudi Binladin Group'tan Salim bin Ladin'i temsilen 50.000 dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı. Bu gerçek, 11 Eylül saldırılarından sonra tartışma yaratmaya başladı, çünkü Salim bin Ladin, saldırıları düzenlediği ve planladığı iddia edilen Usame bin Ladin'in farklı babadan kardeşiydi. Salim bin Ladin'in 1988'de Teksas'daki bir uçak kazasında ölmesi üzerine, Arbusto'daki hisseleri (diğer Binladin Group mallarıyla birlikte) Halid bin Mahfuz'a devredildi.

George H. W. Bush Başkan Yardımcısı olduktan bir yıl sonra 1982'de, Arbusto Bush Exploration olarak tanınmaya başlandı. Şirketin tamamının bile 400.000 dolardan az değeri olduğu bir zamanda, Bush ailesinin bir dostu, Philip Uzielli, şirket hisselerinin %10'u karşılığında 1 milyon dolar yatırdı.

Eylül 1984'te tekrar iflasın eşiğine gelen Bush Exploration, William DeWitt ve Mercer Reynolds'ın sahibi olduğu Spectrum 7 Energy Corp. ile birleşti. Bush, Spectrum 7'nin müdürü ve CEO'su oldu.

1985'te net 1,5 milyon dolar net zarar ettiğini açıklayan Spectrum 7, 1986'da 2,2 milyon dolara Harken Energy tarafından satın alındı. Bush, Harken yönetim kuruluna ve mali denetim komitesine katıldı.

1987'de Suudi yatırımcı Abdullah Taha Bakhsh Union Bank of Switzerland'ın Harken'daki hisselerinin çoğunu satın aldı ve %17 ile şirketin üçüncü en büyük yatırımcısı oldu. Onu kurulda Talat M. Othman temsil ediyordu. Diğer bir yatırımcı da daha sonra Uluslararası Kredi ve Ticaret Bankası skandalına karışan ve şu anda uluslararası polis ekiplerinin hedefi olan Ghaith R. Pharaon'dı.

Ocak 1990'da şirket önceki canlanmalarıyla aynı durumdayken, Bahreyn sahili açıklarında ham petrol sondajı için bir anlaşma teklif edildi. Harken'ın daha önce ABD dışında ya da sahil açıklarında hiç sondaj tecrübesi olmadığı için bu hareket endüstri dahilindekileri çok şaşırtmıştı.

Haziran 1990'da Bush Harken'daki hisselerinin yarısından fazlasını Los Angeles'taki Ralph D. Smith isimli bir borsacıya sattı. Satıştan bir hafta sonra Harken toplamda 23.2 milyon dolarlık bir kayıp olduğunu duyurdu ve Halka Açık Şirketler Denetleme Komisyonu'nun satışa yönelik yatırım yapmasını tetikledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arbusto" "bush" sözcüğünün İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce'deki anlamıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazlası için[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Beaty, Jonathan & Gwynne, S.C. (1993). The Outlaw Bank: A Wild Ride into the Secret Heart of BCCI. Random House Inc. ISBN 0-679-41384-7.
  • Hatfield, J. H. (2002). Fortunate Son: George W. Bush and the Making of an American President (3rd ed.). Soft Skull Press. ISBN 1-887128-84-0.