Arayik Harutyunyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Arayik Harutyunyan
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Başbakanı
Görevde
Makama geliş
14 Eylül 2007
Başkan Bako Sahakyan
Yerine geldiği Anuşavan Danielyan
Kişisel bilgiler
Doğum Arayik Vladimiri Harutyunyan
14 Aralık 1973 (1973-12-14) (44 yaşında)
Sovyetler Birliği Hankendi, SSCB
Partisi Özgür Anayurt

Arayik Vladimiri Harutyunyan (Ermeni: Արայիկ Վլադիմիրի Հարությունյան, 14 Aralık 1973, Hankendi), Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Başbakanı.

Karabağ Devlet Üniversitesi'nin Ekonomi Bölümünden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Arayik Harutyunyan Karabağ'da faaliyet gösterin bir Ermeni bankasının Askeran ve Hankendi şehirlerinde bulunan şubelerinde müdürlük yaptı. Karabağ Altın Fabrikasının yöneticileri arasında yer aldı.

2004 yılında siyasete atılmaya karar verdi ve Hankendi Belediye Başkanlığı seçimine katıldı ancak seçilemedi. 2005 yılında Özgür Anayurt Partisini kurdu ve meclisteki 33 sandalyenin 10'una sahip oldular. Ardından ekonomi, maliye ve bütçe komisyonu başkanlığını yürüttü.

Devlet Başkanı Bako Sahakyan tarafından başbakanlık için önerildi[1]. 14 Eylül 2007 tarihinde mecliste yapılan oylama sonucunda başbakanlığı onaylandı.

Başbakan olduktan sonra yaptığı ilk konuşmada ülke ekonomisinin canlandırılması, demokrasi ve sosyal adaletin sağlanması vaatlerinde bulundu.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Anuşavan Danielyan
Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Başbakanı
2007 – günümüz
Görevde