Aras Kargo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Aras Kargo
Aras-Kargo.jpg
Kuruluş 1979
Konum Türkiye
Önemli kişiler Celal Aras ve Evrim Aras
Alan Kargo ve Lojistik
Çalışan sayısı 8800
Ana sayfa www.araskargo.com.tr

Aras Kargo, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan bir kargo şirketidir. 1979 yılında Celal Aras tarafından kurulan Aras Dağıtım ve Pazarlama'nın ardından taşımacılıkta da 1989'da faaliyete geçen şirket, Aras Kargo'nun da temellerini oluşturmuştur. Aras Kargo, bugün; 19 bölge müdürlüğü, 28 transfer merkezi, 790 şube, 3000 araçlık filosu ve 8 bin 800 kişilik kadrosuyla, her ay yaklaşık 6 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet veren taşımacılık kuruluşudur.[1]

Aras kargo araclar.jpg
 • 1994 yılında sektörde ilk olarak acentelik sistemine geçen Aras Kargo, aynı yıl yurtdışı taşımacılığa başlayarak sınırlarını genişletmiştir. Firma tarafından Aras Kargo 2000 Projesi kapsamında, hatasız operasyonel işleyişe sahip olmak hedeflenmiştir.
 • 2000 yılında el terminallerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, teslimat bilgilerinin anında genel merkeze aktarılması sağlanmıştır.
 • 2003 yılında Aras Kargo, ilk konveyör sistemini Ankara Transfer Merkezinde faaliyete geçirmiştir. Aynı yıl %35 büyüyerek, Türkiye'nin önde gelen taşımacılık kuruluşlarından Horoz Kargo'yu (bugün Fillo adıyla hizmet vermektedir) satın almıştır.
 • 2005 yılında Aras Kargo müşterilerine farklı, özel çözümler sunmaya başlamış ve Günaydın Kargo, Güniçi Kargo, Geri Dönüşlü Kargo ve Hediye Kargo hizmetlerinin tanıtımı yapılmıştır.
 • 2006 yılında Türk Kargo Sektöründeki; hizmet kalitesi, ileri teknolojisi, standartlara uygunluk, yaygın ve geniş ulaşım ağı ile ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesi'ne de sahip olan Aras Kargo; "kalite güvence sistemi" altına almıştır.
 • Aras Kargo, Tüketici Derneği tarafından verilen Tüketici Kalite Ödülü'nü (2005-2006) ve Tüm Tüketicileri Koruma Derneği'nin (TTKD) gerçekleştirdiği tüketici araştırmasında, kargo taşımacılığı sektöründe Altın Marka Ödülü'nü (2005-2006) üst üste alan tek kuruluş olmuştur.
 • 2007 yılında 'ESAS'ı (Entegre Servis Ağı Sistemi) hayata geçirmiştir.
 • Yine 2007 yılında paydaş ilişkilerinde kaliteyi yükseltmek, verimliliği artırmak, rekabet gücünü korumak ve yönetim sistemine bir yapı oluşturmak amacıyla; Kalite Yönetimi'nin temel Kavramlarının yönetim sistemi biçiminde yaşama geçirilmesinin ifadesi olan “EFQM Mükemmellik Modeli” iş yapma biçimi olarak benimsenmiştir. Bu doğrultuda ilk adım olarak 05.10.2007 tarihinde Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi imzalanmış ve Türkiye Kalite Derneği'nin (Kalder) yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla başlattığı Ulusal Kalite Hareketine katılım sağlanmıştır. Sırasıyla 2008 yılında Mükemmellikte Kararlılık Belgesi, 2009 yılında Mükemmellikte Yetkinlik 3 yıldız, 2010 yılında Mükemmellikte Yetkinlik 4 yıldız ve 2011 yılında Mükemmellikte Yetkinlik 5 yıldız almıştır.
Aras Kargo branch 2012 OTRS.jpg
 • 2009 yılında ‘İhtiyaçlarınız Çeşitlendikçe Hizmetlerimiz de Çoğalıyor' sloganı ile yola çıkarak, ihtiyaca özel çözümleriyle, Uçak Kargo ve Tahsilâtlı Kargoyu hizmete sunmuştur.
 • 2010 yılında, kargonun gönderici müşteriden alınmasından, alıcı müşteriye teslimatına kadar her noktada, PDA özelliği taşıyan el terminallerinin kullanılmasına başlanmış, Aras Kargo ağına online olarak bağlanabilen el terminalleri sayesinde tüm bilgilerin anında ağa aktarılması sağlanmıştır.
 • 2011 yılında dosya ayrıştırıcı sistemin kurulmasıyla operasyonel verimlilikte önemli bir adım daha atılmıştır.

Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde 1.500'ü aşkın yerleşim birimine hizmet götüren Aras Kargo, ayrıca 800'e yakın yerleşim merkezinde faaliyet gösteren mobil servislerle hizmet vermektedir.

Şirket aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü'nün resmî sponsorlarındandır. Aras Kargo 2009 yılında, 800 adet koliyi Aras Kargo kamyonuna 16 dakika 38 saniyede yükleyip boşaltarak dünyanın en hızlı yükleme boşaltma yapan kargo şirketi olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]