Arapsaçı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arapsaçı
The Big White
Yönetmen Mark Mylod
Yapımcı Michael Birnbaum,
Kia Jam,
John Schimmel,
Andreas Schmid,
Andreas Grosch
Senarist Collin Friesen
Oyuncular Robin Williams,
Holly Hunter,
Giovanni Ribisi,
Alison Lohman,
Tim Nelson,
Woody Harrelson
Kurgu Julie Monroe
Dağıtıcı Momentum Pictures
Süre 100 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 18.000.000 $ (Tahmini)

Arapsaçı (özgün adı: The Big White) Mark Mylod'un yönetmenliğini yaptığı Robin Williams, Holly Hunter ve Woody Harrelson'un oynadığı kara komedi filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Barnell (Robin Williams) Alaska'da bir hastalığa tutulduğu için sürekli küfür eden karısı Margaret (Holly Hunter) ile birlikte yaşamaktadır. Bir seyahet işçisi olan Paul son zamanlarda çok fakirlik içindedir ve karısı için bir şeyler yapmaya çalışmaktadır. En sonunda çareyi eskiden serseri olan manyak kardeşi Raymond Barnellin (Woody Harrelson) sigortasından para almaktır. Çünkü Raymond tam 5 yıl kayıptır. Elbette ki, Paul tam olarak kaybolan kardeşinin ölümünden emin değildir ancak sigortadan para almaya ihtiyacı vardır. Kendisinin yanına iyi bir hayat isteyen, istediği terfiyi alamayan, bir tavsiyeci olan kız arkadaşına da yeterli vakit ayıramayan Ted (Giovanni Ribisi) gelir. Ancak Tedin sözü ile Paul üzülür. Çünkü kanunlara göre eğer bahsi geçen isimin kayıp olması 10 yıl ve üzeri değilse, ve ölümü kanıtlanmamışsa sigortasından para almak mümkün değildir. Bu sebepten faturalarını ödeyemeyen Paul, evine doğru gider. Yine elektrik faturası ile ilgili bir konuşma yaparken telefonda bir anda çöp kutusunun içine telefonu düşer ancak çöp kutusunun içinde başka bir şey daha vardır. Çöp kutusunun içinde bir ceset bulan Paul ne yapacağını bilmez. Ancak çareyi poliste aramak yerine cesedi evine götürmeyi deneyecektir. Evine bodruma getirip buzdolabına cesedi yerleştiren Paul, buzdolabını zincirler. Şimdi Paulun aklına gelen plan ise bu cesedi Raymond diye yutturmak ve tam bir milyon dolar gibi yüklü bir meblağ almaktır. Ancak işler beklediği gibi getirmeyeceğinden haberdardır. Cesedin üzerine sosisler koyup cesedi "yemeye" ve "ısırmaya" başlayan Paul gidip sigortadan tekrar para ister. Bunu gören Ted ise terfi için fırsat bu fırsat diğerekten Paulun yalan söylediğini düşünür ve onun yalanını ortaya çıkarmaya çalışır. Ancak pek başarılı olduğunu söylenemez. Kendisi bu işe tam kafayı takmışken, iki adamda öldürüp çöp kutusunda bıraktıkları cesedi almaya gelirler. Ancak şimdi olayı ıspat etmek isteyen ikili Pauldan cesedi ister ve Margareti kaçırırlar. Bu da yetmezmiş gibi kendisinin öldüğünü duyan Raymond Barnell ise çıka gelir. Kendisi daha fazla manyaklaşmıştır ve Pauldan 1 milyon doların bir yarısını istemektedir. Şimdi Paulun hayatı arapsaçına dönecek ve kendisi hatta kardeşini öldürmek bile isteyecektir.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film içerdiği öldürme sahnesi, şiddet ve küfürlerden dolayı 13 yaş ve üzeri yaş grubuna uygundur. Filmin küfürleri TV versiyonunda sansürlenmiştir. Film bazı cinsel referanslar vermektedir. Bu yüzden 13 yaşın altı ile yetişkin gözetimine rağmen izlenilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Çekilme[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Winnipegde Alaska, Yukon ve Yeni Zelanda fotoları ile çekilmiştir. Kanada-ABD-Almanya ortak yapımıdır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlginç bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yapımcıların isteği Holly Hunterin karakterini Meg Ryanın oynamasıydı.

Hatalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Paul cesedi bulduğunda 911 arıyor ancak aslında seslere göre 123 numarasını arıyor.
  • Ted gizli görüşme için çıktığında kız arkadaşına soru sormak için geri dönüyor ve gözünün görünümü değişiyor.

Bağlantılı dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alison karakterinin bir repliği Law & Order dizisine göndermedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]