Araba satış bayiliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heritage Classics (Beverly Hills)
Vintage araba bayiliği

Araba satış bayiliği, bir otomobil üreticisi veya onun satışa bağlı yan kuruluşu ile bir bayilik sözleşmesine dayanan, yeni veya kullanılmış arabaları perakende seviyesinde satan bir iş koludur. Otomotiv araçlarını satmak için otomobil satış temsilcileri kullanılmaktadır. Bayilikler açık ve kapalı alana sahip olabilirler. Ayrıca çok markalı ve çok üreticili otomobil bayileri, farklı ve bağımsız otomobil üreticilerinin araçlarını satmaktadır.[1] Bazıları elektrikli araçlarda uzmanlaşmıştır. Son yıllarda bayilikler elektronik ticaret, araba satışı websiteleri ile de satış ve hizmet yapmakdadırlar. Otomobiller için araç bakımı, oto kiralama hizmetleri de sunabilir ve yedek otomobil parçaları stoklamak ve satmak ve garanti taleplerini işlemek için otomotiv teknisyenleri istihdam edebilir. Bayilikler ayrıca sergi salonu, oto tamir atölyesi, araba yıkama yeri, test sürüşü mekanına sahip olabilir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk otomobiller, otomobil üreticileri tarafından müşterilere doğrudan veya posta siparişini, mağazaları ve seyahat temsilcilerini içeren çeşitli kanallar aracılığıyla satıldı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk bayilik 1898'de William E. Metzger tarafından kuruldu. Bir otomobil üreticisi tarafından tüketicilere yapılan doğrudan satışlar, yeni otomobillerin sadece lisanslı ve bağlı bağımsız bayilikler tarafından satılmasını gerektiren franchise yasaları ile ABD'deki çoğu eyalet tarafından kısıtlanmaktadır.[3]

Araba bayileri, tipik olarak, belirli şirketlerin araçlarını satması ve hizmet vermesi için imtiyaz sahibidir. Genellikle binalarda bir gösteri odası, mekanik servis ve gövde onarım tesisleri barındıracak yeterli alan sunan mülklerde bulunur, ayrıca kullanılmış ve yeni araçların depolanmasını sağlar. Birçok bayilik şehir dışındadır veya şehir merkezlerinin kenarındadır.

Otomatik nakliye[değiştir | kaynağı değiştir]

Otomatik nakliye, araçları fabrikadan bayilere taşımak için kullanılır. Buna uluslararası ve yerel nakliye dahildir. Otomatik nakliye büyük ölçüde üreticiler, bayiler ve aracılar tarafından yürütülen ticari bir faaliyetti. İnternet kullanımı, bu mevki hizmetin yaygınlaştırılmasını ve genel tüketici pazarına ulaşmasını sağladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2023. 
  3. ^ Quinland, Roger M. "Has the Traditional Automobile Franchise System Run Out of Gas?" 14 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Franchise Lawyer. Retrieved 21 April 2016.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]