Ara (cins)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ara
Mavi-Sarı Ara (sol) and Kırmızı-Yeşil Ara (sağ), Jurong Kuş Parkı, Singapur
Mavi-Sarı Ara (sol) and Kırmızı-Yeşil Ara (sağ), Jurong Kuş Parkı, Singapur
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Alt âlem: Chordata
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Üst familya: Psittacoidea
Familya: Psittacidae
Alt familya: Arinae
Oymak: Arini
Cins: Ara
Lacépède, 1799

Ara, nesli tükenmemiş sekiz ve nesli tükenmiş en az iki türü bulunan [1] neotropikal bir Amerika papağanı cinsidir.[2]  Cinse, bu ismi 1799'de Fransız natüralist Bernard Germain de Lacépède tarafından verilmiştir. Ara cins ismi, Tupi dilindeki "a'rara" dan türemiş olan ve Portekizce'de Amerikan papağanı anlamına gelen arara kelimesiyle alakalı olabilir.[3]

Yeşil-Kanatlı Ara, Brookfield Hayvanat Bahçesi, ABD

Ara Amerikan papağanları, uzun kuyrukları, dar-uzun kanatları ve canlı-renkli tüyleri ile büyük ve göz alıcı papağanlardır. Hepsinin sahip olduğu karakteristik özellikleri yüzlerinin göz çevresinde tüysüz oluşudur. Erkek ve dişiler benzer tüylere sahiptir. Bireylerin çoğunluğu evcil hayvan ticaretinde popülerdir ve birkaç tür için kuş kaçakçılığı bir tehdit oluşturmaktadır.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ara  cinsi yıllarca diğer birkaç farklı tür içeriyordu. Üç cins, bu cinsten ayrıldı: Orthopsittaca, Primolius ve Diopsittaca. Orthopsittaca ve Diopsittaca, morfolojik ve davranışsal olarak farklı olan iki monotipik cins iken, üçüncü tür Primolius ise yeşil Amerika papağanlarının arasında en küçükleridir.

Türler ve alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Soyu devam eden sekiz, soyu tükenmiş iki türü mevcuttur. Teyit edilmiş son Küba Kırmızı Amerika Papağanı 1864 yılında görüntülenmiştir. Birkaç Küba Kırmızı Amerika Papağanı derisi müzelerde korunmuştur fakat kurtarılmış hiçbir yumurta mevcut değildir.[4]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Zoological Nomenclature Resource: Psittaciformes (Version 9.004)". www.zoonomen.net. 2 Mart 2017. 27 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Joseph M. Forshaw; William T.Cooper (1981) [1973, 1978]. Parrots of the World (corrected second bas.). David & Charles, Newton Abbot, London. s. 368. ISBN 0715376985. 
  3. ^ FERREIRA, A. B. H. Novo Dicionário da Língua Portuguesa.
  4. ^ Fuller, Errol (1987). Extinct Birds. Penguin Books (England). ss. 148–9. ISBN 0670817872.