Er-Risâle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aabdullayev851 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.03, 18 Ekim 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İslamiyetin Doğuşu
Ar Risâlah
Yönetmen Mustafa Akkad
Yapımcı Mustafa Akkad
Senarist H.A.L. Craig
Tewfik El-Hakim
Oyuncular Abdullah Geith
Mouna Wasef
Hamdy Gheith
Ali Ahmed Taram
Mahmoud Said
Müzik Maurice Jarre
Görüntü yönetmeni Said Baker
Jack Hildyard
Ibrahim Salem
Kurgu John Bloom
Dağıtıcı Filmco International Productions Inc.
Yapım yılı 9 Mart 1977, ABD
Süre 198 dakika
Dil İngilizce
Arapça
Bütçe $10,000,000
Hasılat $5,000,000 (bağışlandı)

İslamiyetin Doğuşu (Özgün adı: Ar Risâlah), Mustafa Akkad'ın yönettiği, 1976 tarihli filmdir. Çağrı adlı filmle aynı anda çekilmiştir. Türkiye'de Baba (1972) filmi ile en çok izlenen yabancı filmlerin başında gelmektedir. Yaklaşık olarak bir yıl vizyonda kalmıştır. Hamza rolünde Abdullah Gheith, Hind rolünde Mouna Wasef oynamıştır. Bazı eleştirmenlere göre Abdullah Gheith'in filmdeki performansı, diğer versiyondaki Anthony Quinn'den daha başarılıdır.

Film Hakkında Notlar

  • Bu versiyon, diğerine göre daha uzundur ve diğerinde olmayan bazı sahneleri vardır. Örneğin bir güvenin Kabe'nin duvarına asılan anlaşmayı yemesi bu versiyonda mevcuttur.
  • Mustafa Akkad, hem Batı dünyası hem de Müslüman ülkeler için İslamiyetin Doğuşu ve Çağrı olmak üzere iki film çekildiğini belirtmiştir.
  • Film neredeyse bütün İslam ülkeleri tarafından yasaklanmıştır. Bunun nedeni filmde Muhammed'in gösterildiğinin zannedilmesidir.
  • Film, ilk önce Fas'ta çekilmeye başlamış fakat Suudi Arabistan'ın filmin çekilmesini istememesi üzerine film ekibi sınır dışı edilmiştir. Libya lideri Muammer Kaddafi, film ekibini ülkesine davet etmiş, filmin geri kalanı burada tamamlanmıştır.
  • Film, dünyanın çekilmesi en uzun süren filmleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Buna set yapımının zahmetli olması, set ekibinin Fas'tan çıkarılıp Libya'ya gitmesi üzerine çekimlerin sekteye uğraması, ayrıca filmin iki versiyon şeklinde çekilmesi sebep olmuştur. Örneğin sadece Mekke şehrinin setinin tamamlanması 4.5 ay sürmüştür. 1974 yılında başlanan film, tam olarak 1977'de gösterilmeye başlandı.
  • Filmde Vahşi rolünde oynayan Salem Gedara, Mustafa Akkad tarafından keşfedilmiştir. O sıralar elektrik teknisyeni olarak görev yapan Gedara, yönetmen tarafından filme dahil edildi. Film sinemalarda gösterildikten sonra Gedara, ülkesinde büyük bir düşmanlığa hedef olmuştur. İşinden kovulmuş, sokakta onu görenlerden bazıları yüzüne bile tükürmüştür. Ölüm tehditleri bile almıştır. Durumu Mustafa Akkad'a söyleyen Gedara'ya tekrar bir iş bulunmuştur. Bu örnek, filmin o zamanki insanları ne kadar çok etkilediğini gösteren örneklerden sadece bir tanesidir.

Dış bağlantılar