Arğandab ilçesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Argandab ilçesi'nde meyve toplayan ihtiyar bir Afgan

Argandab ilçesi (Peştuca: ولسوالی ارغنداب), Afganistan'ın Kandehar Vilayeti'ne bağlı olan 16 ilçeden birisidir.

Yönetim merkezi Argandab şehri olan ilçenin 2006 yılı nüfusu 54,900'dür.[1]

Talibanla savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçede bulunan Argandab Vadisi, ülkenin ikinci büyük şehri Kandehar'ın güvenliği açısından kritik öneme sahip bir geçiş bölgesidir. Bu vadinin dolayısıyla ilçenin kontrolü Kandehar'ın kontrolü anlamına gelir. Bu yüzden 1979'da Ruslar, Argandab'ı ele geçirmek için çok mücadele etmişler ve ağır kayıplar vermişler fakat buranın kontrolünü ele geçirememişlerdir.

2001 yılından sonra ise Taliban, manevi merkezleri olan Kandehar'ı tekrar ele geçirmek için 2008'de bu bölgede büyük saldırılara girişti. Bu tarihte Taliban en etkili saldırısını 500 kişilik kuvvetiyle ilçenin 10 köyünü ele geçirip, 3 köprüyü imha ederek yapmıştır.

16 Kasım 2009 tarihinde, Taliban gerillaları bir polis karakoluna baskın düzenledi. Saldırıda sekiz subay öldü, üç kişi yaralandı. Karakoldaki üç polis memuru kayboldu. Kandahar Valiliği sözcüsü bu memurların Talibanla iş birliği içinde olduğunu bildirdi.

9 Haziran 2010'da, Arghandab ilçesi'nin Nagahan köyünde bir düğünde düzenlenen intihar saldırısında en az 40 kişi öldü, 77 kişi yaralandı. Bu saldırı, ülkedeki 2010 yılının en büyük Taliban saldırılarından birisi olmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "GeoHive". 28 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2011. 
  2. ^ Düğüne intihar saldırısı: 40 ölü, Sabah gazetesi