Aquilia Severa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sikke üzerinde Concordia kutlayan Iulia Aquilia Severa

Iulia Aquilia Severa, Roma İmparatoru Elagabalus'un ikinci ve dördüncü karısı.

Severa, bir Vesta bakiresidir. 220 yılında Elagabalus'la yaptığı evliliği çok büyük tartışmalara yol açmıştı — geleneksel olarak, otuz yıllık bekarlık yemininin bozulmasının cezası ölümdü. Elagabalus, Severa ile evlenmek için dinsel nedenleri olduğuna inanmıştı.— Kendisi doğulu güneş tanrı El-Gabal'ın bir takipçisiydi ve Severa ile evlendiğin de, aynı zamanda onun tanrısı ile tanrıça Vesta'nın da sembolik evliliğini yürütmüş olacaktı.

Her iki evlilik de her halukârda kısa bir süre sonra feshedildi. Bu belki de Elagabalus'un İmparatorluk tacına kadar yükselmesinin mimarı Julia Maesa'nın zorlamasıyla olmuştu. Elagabalus daha sonra daha kabul edilebilir seçim olarakAnnia Faustina ile evlendi. Kısa bir süre içerisinde Elagabalus Faustina'dan boşandı ve orijinal boşanmanın geçersiz olduğu ilan edildiği halde birlikte yaşamak için Severa'ya geri döndü. Severa'nın, Elagabalus'un 222'de öldürülmesine kadar onunla birlikte kaldığına ve ikisinin çocukları olmadığına inanılır.

Severa'nın, ilişkilerinin tamamı hakkındaki düşünceleri çok iyi kaydedilmemiştir. Bazı kaynakların belirttiğine göre, Severa isteği dışında evlenmeye zorlanmış, bazıları ise bir tecavüz olduğunu iddia etmişlerdir. Bazı tarihçilerce açıklanmışlarsa da, her halükarda onun hakkında anlatılan ve düşmanları tarafından abartılan hikâyeler nedeniyle aslında tam olarak ne olup bittiği hakkında bir kesinlik yoktur. Elagabalus'un Severa'ya karşı gerçek hislerinin olup olmadığı ya da daha çok bu evliliğin sembolik yanıyla ilgili olup olmadığı konusunda bir açıklık yoktur. Elagabalus homoseksüel ya da biseksüel olarak görünür ve tarihçi Cassius Dio Elagabalus'un Karia'lı araba sürücüsü Hierocles'le karılarının hepsinden daha istikrarlı bir ilişkisi olduğunu söyler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]