Apotatikler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Apotatikler (Grekçesi apotassomai, feragat etmek), üçüncü yüzyılda güney ve batı Küçük Asya’da (günümüzde Anadolu) doğmuş ve yayılmış olan Hristiyan sapkınlığının taraftarları. Kayserili Basil bu sapkınlıktan risalelerinde bahseder. Ayrıca Augustinus ve Şamlı Yuhanna da kısaca kendilerine değinmişlerdir. I. Theodosius tarafından Maniheizm sapkınlığının bir türevi olarak görülmüşlerdir.

Bu tarikat hakkında sahip olduğumuz az bilgiye Epifanios’un yazılarından ulaşırız;[1] kendilerine Apotatikler (“feragatçiler”) diyen bu grup, büyük bir titizlikle tüm kişisel malvarlıklarından feragat etmekteydi ve “kurtuluş için tüm malvarlıklarından feragat edilmesi” gerektiğine inanıyorlardı.[2] Kendilerine aynı zamanda Apostolikler de denmekteydi çünkü on iki havarinin yaşam tarzını takip etmekteydiler ve evliliği reddediyorlardı. Aynı zamanda et ve şarap tüketmekten de kaçınıyorlardı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Benham, William (1887). The Dictionary of Religion. Cassell. s. 61. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2008. 
  2. ^ Blunt, John Henry (2003). Dictionary of Sects, Heresies, Ecclesiastical Parties and Schools of Religious Thought. Kessinger Publishing. s. 43. ISBN 0-7661-3005-3. 3 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2008. 
  3. ^  Alphandéry, Paul Daniel (1911). "Apostolici". Chisholm, Hugh (Ed.). Encyclopædia Britannica. 2 (11. bas.). Cambridge University Press. s. 204.