Apolo Kagwa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ham Mukasa, Apolo Kagwa

Apolo Kagwa (d. y. 1869 - ö. Şubat 1927, Nairobi, Kenya), 1890-1926 arasında Buganda başbakanı (katikiro).

Dine bağlı bir Anglikan olan Kagwa, Bagandalar arasındaki iç savaşlarda (1888-92) Protestan kanadın önderlerinden biriydi. 1890'da Kral Mwanga yeniden tahta çıkınca katikiro oldu ve Mwanga'nın hükümdarlığı boyunca gitgide güç kazandı. 1897'de Mwanga'nın ülkeden kaçması üzerine, çocuk yaştaki yeni kralın (kabaka) reşit olmasına (1914) değin kral naibi olarak görev yaptı. Sudanlılardan oluşan İngiliz birliklerinin ayaklanması sırasında İngilizler'e sağladığı destek sayesinde, Buganda için göreli bir özerklik elde etmeyi başardı.

1890'lardan başlayarak Kagwa ilerici görüşlü, yetkin bir diktatör olarak krallığı yönetti, İngilizlere bağlı kaldıysa da hiçbir zaman boyun eğmedi. Lukiko'da (danışma meclisi) toplanan kabile şeflerine kolayca egemen oldu. Ama özellikle 1920'lerin başlarında kralla anlaşmazlığa düştü.

İngiliz koloni görevlilerinin Baganda şefleriyle katikiro'nun aracılığı olmaksızın doğrudan ilişki kurma yetkisi yüzünden bir İngiliz yöneticiyle çatışınca 1925'te iktidardan uzaklaştırıldı. Aynı yıl Kagwa, sadık bir İngiliz yanlısı olarak doğrudan kolonilerden sorumlu dışişleri bakanına başvurduysa da İngiltere, koloni yöneticisini destekledi. Kagwa 1926'da istifa etmek zorunda kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]