Apolas Lermi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Apolas Lermi
Apolas Lermi
Genel bilgiler
Doğum adı Abdurrahman Lermi
Doğum 1986
Trabzon, Tonya
Alanı Karadeniz Halk Müziği
Resmî sitesi
Ödüller
2013 Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü, 2013 Karadeniz Teknik Üniversitesi En Sevilen Yöresel Ses Ödülü

Apolas Lermi, Trabzon doğumlu bir Karadeniz Müziği sanatçısı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

10 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti ve uzun süren müzisyenlik hayatından sonra 2011 yılında Karadeniz kültürüne dönük bir albüm çıkarmaya karar vermiştir.[1] Karadeniz Bölgesi'nde konuşulan ve unutulmakta olan Romeika ve Türkçe dilinde şarkıların da yer aldığı; geleneksel takvimde yeni yılın ilk ayı anlamına gelen Kalandar albümünü 2011 yılında çıkarmıştır. [2] Türkçe ve Romeika şarkılar içeren albümün en popüler şarkısı Mektup ve Seviyorum Seni anlamına gelen Ağapo Se şarkısı olmuştur.[2] Ağapo Se şarkısının Sümela Manastırı'nda geçen klibinin çekimleri gizlice yapılmıştır.[2] Klip ayrıca Türkiye'de Romeika dilinde ve Sümela Manastırı'nda çekilen ilk klip olma özelliğini taşır.[2]

Apolas Lermi, Kalandar isimli albümü ile Karadeniz müziğinde kendisine özgü bir yer edinmiştir. Türkiye'de tabu gibi görülen Romeika'nın, yani Karadeniz Rumcası'nın tanınmasına büyük katkı sağlamıştır. Daha sonra diğer Karadenizli müzisyenlerin de Romeika çalışmalar yapmasına öncülük etmiştir.

Kalandar isimli bir de TV programı hazırlamış ve geleneksel Karadeniz müziğine dikkat çekmiştir. Bunun dışında birçok dizi ve sinemada müzikleri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli müzisyenlerle birçok projeye katılmış ve bazı şarkılarına da klipler çekmiştir.

Sanatçının 2014'te çıkan ikinci albümü Santa, adını Santa Harabeleri'nin yer aldığı Gümüşhane'nin Dumanlı köyünden alır.

Apolas Lermi, Santa isimli albümündeki bazı şarkılara klipler çekmiştir. Bu albümde en çok ilgi çeken şarkılar Eski Yar, Felek, Beşikdüzü, Karadeniz, Tonton, Yaban Eller, Görele Horonu..

Apolas Lermi, 2016'da tamamı Romeika ve Yunanca şarkılardan oluşan ''Romeika'' isimli bir albüm çıkartmıştır. Bu albüm Yunanistan'da ve Türkiye'de eşzamanlı olarak yayınlanmıştır. Albüm, öncekilere göre daha sade bir düzenleme anlayışıyla kaydedilmiştir.

Lermi; bu albümde Yunanistan'da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı ''Pela Nikolaidou'' ile bir düet yapmıştır. Romeika dili üzerine araştırmalar yapan Vahit Tursun bu albümde kendi yazdığı bir şiiri seslendirmiştir. Ayrıca albümün iç kapak resimleri sanatçı, yazar, ressam Muzaffer Oruçoğlu'nun çizdiği resimlerden oluşmaktadır.

Apolas Lermi, albümün ilk klip çalışmasını ''Laison'' isimli şarkıya İstanbul'da çekmiştir.

Lermi, müzik hayatını Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde sürdürmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Kalandar, 2011
  2. Santa, 2014
  3. Romeika 2016

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]