Apolas Lermi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Apolas Lermi
Apolas Lermi
Genel bilgiler
Doğum adı Abdurrahman Lermi
Doğum 1986 (32-33 yaşında)
Tonya, Trabzon, Türkiye
Alanı Halk müziği
[apolaslermi.com Resmî sitesi]
Ödüller
2013 Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü, 2013 Karadeniz Teknik Üniversitesi En Sevilen Yöresel Ses Ödülü

Abdurrahman Lermi ya da sahne adıyla Apolas Lermi (d. 1986; Trabzon), Karadeniz müziği sanatçısı.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon'da dünyaya geldi. 10 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti ve uzun süren müzisyenlik hayatından sonra 2011 yılında Karadeniz Kültürü'ne dönük bir albüm çıkarmaya karar vermiştir.[1] Karadeniz Bölgesi'nde konuşulan ve unutulmakta olan Romeika ve Türkçe dilinde şarkıların da yer aldığı; geleneksel takvimde yeni yılın ilk ayı anlamına gelen Kalandar albümünü 2011 yılında çıkarmıştır.[2] Türkçe ve Romeika şarkılar içeren albümün en popüler şarkısı Mektup, Yağmur ve Seviyorum Seni anlamına gelen Ağapo Se şarkısı olmuştur.[2] Ağapo Se şarkısının klip çekimleri Sümela Manastırı'nda yapılmıştır.[2] Klip ayrıca Türkiye'de Romeika dilinde ve Sumela Manastırı'nda çekilen ilk klip olma özelliğini taşır.[2]

Apolas Lermi, Kalandar isimli albümü ile Karadeniz Müziğinde kendisine özgü bir yer edinmiştir. Kalandar isimli bir de TV programı hazırlamış ve geleneksel Karadeniz Müziğine dikkat çekmiştir. Bunun dışında birçok dizi ve sinemada müzikleri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli müzisyenlerle birçok projeye katılmış ve bazı şarkılarına da klipler çekmiştir.

Türkiye'de tabu gibi görülen Karadeniz Rumcası'nın tanınmasına büyük katkı sağlamıştır. Daha sonra diğer Karadenizli müzisyenlerin de benzer çalışmalar yapmasına öncülük etmiştir.

Sanatçının 2014'te çıkan 2. solo albümü Santa, adını Santa Harabeleri'nin yer aldığı Gümüşhane'nin Dumanlı köyünden alır.

Apolas Lermi, Santa isimli albümünde, Karadeniz ve Anadolu kökenli Yunan sanatçılar Giorgos Ioannidis ve Irodina Kandrali ile düet yapmıştır. Ayrıca bu albümdeki bazı şarkılara klipler çekmiştir. Bu albümde en çok ilgi çeken şarkılar Eski Yar, Felek, Beşikdüzü, Karadeniz, Tonton, Yaban Eller, Görele Horonu..

Apolas Lermi, 2016'da tamamı Romeika ve Yunanca şarkılardan oluşan Romeika isimli bir albüm çıkartmıştır. Bu albüm Yunanistan'da ve Türkiye'de eş zamanlı olarak yayınlanmıştır. Albüm, öncekilere göre daha sade bir düzenleme anlayışıyla kaydedilmiştir.

Lermi; bu albümde yine Yunanistan'da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı Pela Nikolaidou ile bir düet yapmıştır. Romeika dili üzerine araştırmalar yapan Vahit Tursun bu albümde kendi yazdığı bir şiiri seslendirmiştir. Ayrıca albümün iç kapak resimleri sanatçı, yazar ve ressam olan Muzaffer Oruçoğlu'nun çizdiği resimlerden oluşmaktadır.

Apolas Lermi, albümün ilk klip çalışmasını Laison isimli şarkıya İstanbul'da çekmiştir.

Apolas Lermi, 2018 yılında Momoyer isimli yeni albümünü yayınladı. Momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adıdır. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur. Albüm 13 eserden oluşmaktadır.

Lermi, sahne hayatını Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde sürdürmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Kalandar, 2011
  2. Santa, 2014
  3. Romeika (Pontic Greek), 2016
  4. Momoyer, 2018

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kendi yeteneğini internette keşfetti". 26 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2014. 
  2. ^ a b c d "Kalandar 2011". 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]