Apolas Lermi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Apolas Lermi
Doğum adı Abdurrahman Lermi
Doğum 1986
Trabzon, Tonya
Alanı Karadeniz Halk Müziği
Resmî sitesi
Ödüller
2013 Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Sanat Ödülü, 2013 Karadeniz Teknik Üniversitesi En Sevilen Yöresel Ses Ödülü

Apolas Lermi, Trabzon doğumlu bir Karadeniz Müziği sanatçısı.

10 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti ve uzun süren müzisyenlik hayatından sonra 2011 yılında Karadeniz kültürüne dönük bir albüm çıkarmaya karar vermiştir.[1] Karadeniz Bölgesi'nde konuşulan ve unutulmakta olan Romeika dilinde şarkıların yer aldığı ve geleneksel takvimde yeni yılın ilk ayı anlamına gelen Kalandar albümünü 2011 yılında çıkarmıştır. [2] Türkçe ve Romeika şarkılar içeren albümün en popüler şarkısı Mektup ve Seviyorum Seni anlamına gelen Ağapo Se şarkısı olmuştur.[2] Şarkının Sümela Manastırı'nda geçen klibinin çekimleri gizlice yapılmıştır.[2] Klip ayrıca Romeika dilinde ve Sümela Manastırı'nda çekilen ilk klip olma özelliğini taşır.[kaynak belirtilmeli][2]

Apolas Lermi, Kalandar isimli albümü ile Karadeniz müziğinde kendisine özgü bir yer edinmiştir. Türkiye'de tabu gibi görülen Romeika'nın, yani Karadeniz Rumcası'nın tanınmasına büyük katkı sağlamıştır.

Kalandar isimli bir de TV programı hazırlamış ve geleneksel Karadeniz müziğine dikkat çekmiştir. Bunun dışında birçok dizi ve sinemada müzikleri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli müzisyenlerle birçok projeye katılmış ve bazı şarkılarına da klipler çekmiştir.

Sanatçının 2014'te çıkan ikinci albümü Santa, adını Santa Harabeleri'nin yer aldığı Gümüşhane'nin Dumanlı köyünden alır.

Apolas Lermi, Santa isimli albümündeki bazı şarkılara klipler çekmiştir. Bu albümde en çok ilgi çeken şarkılar Eski Yar, Felek, Beşikdüzü, Karadeniz, Tonton, Yaban Eller, Görele Horonu..

Lermi, müzik hayatını Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde sürdürmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Kalandar, 2011
  2. Santa, 2014

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]