Apokromatik mercek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tek bir merceğin renk sapması, ışığın farklı dalga boylarının farklı odak uzunluklarına sahip olmasına neden olur.

Bir apokromat veya apokromatik mercek ( apo ), kromatik ve küresel sapmayı çok daha yaygın akromatik lenslerden daha iyi düzelten bir fotoğrafik veya başka bir lenstir.

Kromatik aberasyon, bir lensten farklı mesafelere odaklanan farklı renklerin olgusudur. Fotoğrafta, renk sapması yumuşak genel görüntüler ve siyah ve beyaz arasındaki bir kenar gibi yüksek kontrastlı kenarlarda renk saçakları üretir. Gökbilimciler , özellikle ayna yerine mercek kullanan teleskoplarda benzer sorunlarla karşı karşıyadır. Akromatik lensler, aynı düzlemde iki dalga boyunu odaklayacak şekilde düzeltilir - tipik olarak kırmızı (~0.590 µm ) ve mavi (~0.495 um ). Apo kromatik lensler, aynı düzlemde tipik olarak kırmızı (~0,620µm) yeşil (~0.530 µm ) ve mavi (~0.465 µm) olmak üzere üç rengi odaklamak üzere tasarlanmıştır. [1] Artık renk hatası (ikincil spektrum), eşdeğer diyafram açıklığına ve odak uzaklığına sahip akromatik bir lens için olduğundan daha düşük bir büyüklük sırasına kadar olabilir. Apokromatlar, bir renksemez mercekte (akromat) olduğu gibi, bir dalga boyunda değil, iki dalga boyunda küresel aberasyon içinde düzeltilir.

Apokromatik lens, üç rengi ortak bir odak düzlemine getirir. Dalga boylarından biri (~0.780  µm) olduğundan, bu mercek esasen görüntüleme için değil astronomi için tasarlanmıştır. Zira lens görünür spektrumun dışında, yakın kızılötesini de göstermektedir.

Astronomide geniş bantlı dijital görüntüleme için teleskop objektif lensleri, tipik CCD görüntüleme dizilerinin optik hassasiyeti ultraviyoleden görünür spektruma ve yakın kızılötesi dalga boyu aralığına kadar uzanabileceğinden, apkromatik düzeltmeye sahip olmalıdır. 60-150'de astrofotografi için apokromatik lensler f/5 ile f/ 7 arasında değişen odak oranlarıyla birkaç firma tarafından geliştirilmiş ve pazarlanmıştır. Pozlama sırasında düzgün bir şekilde odaklanan ve yönlendirilen bu apkromatik hedefler, verilen diyafram boyutları için optik olarak mümkün olan en keskin geniş alan astrofotoğraflarını üretme yeteneğine sahiptir.

Grafik sanatlar süreci (kopyalama) kameraları, mümkün olan en keskin görüntüler için de genellikle apokromatik lensler kullanır. Klasik olarak tasarlanmış apokromatik proses kamera lensleri genellikle yaklaşık f/ 9 ile sınırlı maksimum diyafram açıklığına sahiptir. Daha yakın zamanlarda, orta format, dijital ve 35 mm kameralar içinde daha yüksek hızlı apokromatik lensler üretildi.

Apochromat lens.svg
Apokromatik lens genellikle üç farklı rengin ışığını ortak bir odak noktasına getiren üç öğeden oluşur.

Apokromatik tasarımlar, üç renk geçişi elde etmek için özel dağılım özelliklerine sahip optik camlar gerektirir. Bu genellikle pahalı floro- taç camlar, anormal çakmaktaşı camlar ve hatta cam elemanlar arasındaki ince boşluklarda oldukça sıra dışı dağılma özelliklerine sahip optik olarak şeffaf sıvılar kullanılarak elde edilir. Apokromat tasarımı sırasında camın sıcaklığa bağımlılığı ve sıvı kırılma ve dağılma indeksi, sadece hafif yeniden odaklama ile makul sıcaklık aralıklarında iyi optik performans sağlamak için hesaba katılmalıdır. Bazı durumlarda, anormal dağılım camları olmayan apokromatik tasarımlar mümkündür.

Fotoğrafçılıkta kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı fotoğraf lensi üreticileri tarafından lenslerinin renk doğruluğunu tanımlamak için "APO" tanımının oldukça gevşek bir şekilde kullanıldığını göstermek için bağımsız testler kullanılabilir, çünkü karşılaştırılabilir lensler "APO" tanımını taşımasalar bile üstün renk doğruluğu göstermiştir. . [2] [3]

Ayrıca, lens tasarımı düşünüldüğünde, "APO" tanımı, astronomi ile ilgili optiklerde (örneğin teleskoplar) ve mikroskopide fotoğrafçılıktan daha muhafazakar bir şekilde kullanılır. Örneğin, "APO" olarak işaretlenen teleskoplar, sonsuzluk benzeri mesafeler için optimize edilmiş özel, sabit odak uzaklıklı lenslerdir, oysa fotoğrafçılıkta, nispeten düşük fiyatlı bazı genel amaçlı yakınlaştırma lenslerine bile APO ataması verilir. [4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Graph show degree of correction by different lenses and lens systems
Merceklerin Görünür ve yakın kızılötesi dalga boyları tayflarında kromatik düzeltmesinin karşılaştırılması. Yatay eksen sapma derecesini gösterir, 0 sapma olmadığını gösterir. Lensler: 1: basit, 2: akromatik (renksemez) ikili, 3: apokromatik ve 4: süperakromatik.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What do APO and Apochromatic mean?". stason.org. Lenses FAQ. 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "A 300mm f/2.8 photographic lens with the "APO" designation, tested for chromatic aberration". 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2021. 
  3. ^ "A 300mm f/2.8 photographic lens without the "APO" designation, tested for chromatic aberration". 11 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2021. 
  4. ^ "An inexpensive photographic zoom lens with the "APO" designation". 10 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2011.