Aphrodite's Child

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aphrodite's Child
Başladığı yerYunanistan
TarzlarPop, rock, Progresif rock
Etkin yıllar1967 - 1971
ÜyelerDemis Roussos (Bas Gitar, Vokal)
Vangelis (Keyboard)
Lucas Sideras (Bateri)
Argyris Koulouris (Gitar)

Aphrodite's Child 1967-1971 yılları arasında aktif olan Yunan rock grubu. Grup dağıldıktan sonra, üyelerinden Vangelis ve Demis Roussos solo çalışmaları ile büyük başarı kazanmışlardı.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun kurulma aşamalarında tüm Avrupa'da The Beatles'la beraber olarak rock 'n roll büyük ölçüde dinleniyordu. Bir yandan da büyük rock grupları yavaş yavaş doğmakta ve kendilerini hissettirmekteydi. Klavyeci Vangelis Papathanassiou da The Forminx adlı bir Yunan grubuyle ülke içinde başarı kazanmıştı. Bas gitarist ve vokalist Demis Roussos da "The Idol" ve "We Five" adlı iki küçük grupla çalışmıştı. 1967'de bu iki sanatçı bateriye Lucas Sideras ve gitara Argyris Koulouris'i alarak bir grup oluşturdular.

Zaman zaman "The Papathanassiou Set" adıyla müzik yapan grup, birçok ülke sanatçısına çalıyordu. George Romanos'un "In Concert and in Studio" albümünde "Vangelis ve Orkestrası" olarak dört şarkıda çalmışlardı. Yunanistan'da müzik yapan Ricardo Credi'nin bir 45'liğinde ve o dönemde Vangelis'in sevgilisi Vilma Lado'nun 45'liğinde de çaldılar. Bu arada grup "Plastics Nevermore" ve "The Other People" adlı iki demo kaydetti ve demolar beğenildi. Philips şirketi grubu İngiltere'ye götürmeye karar verdi.

Grubun ülkeden ayrılma esnasında Yunanistan'da devrim oldu. Birçok artist gibi Vangelis, Roussos ve Sideras da ilk fırsatta ülkeden ayrıldı ancak gitarist Koulouris ülkede kalıp askerlik görevini bitirmeye karar verdi. Grup üyeleri İngiltere'ye girişte sorun yaşadılar ve bu yüzden Paris'te kalmaya karar verdiler. Burada Mercury şirketi ile anlaşıp "Aphrodite's Child" adını aldılar.

Avrupa'da şöhret[değiştir | kaynağı değiştir]

1968'de ilk yayınlanan şarkıları Pachelbel'in ünlü kanonu üzerindeki çalışmalarla yarattıkları "Rain And Tears" oldu. Şarkı başta Fransa olmak üzere bütün Avrupa'da büyük bir hit haline geldi. O zamanlar Fransızca şarkıların hakimiyetinde olan Avrupa listeleri için bir sürpriz olmuştu. Bu başarı gruba ilk albümleri End Of The World'ü kaydettirdi. Aynı isimli şarkıları da ikinci single olarak yayınlandı. Albüm işindeki psychedelic öğeler ile dikkat çekmekteydi. Üçüncü single "Valley of Sadness" ise çok başarı kazanmadı.

Ocak 1969'da grup Avrupa turnesine başladı. Grup bu arada İtalyanca "Lontano dagli occhi" ve "Quando l'amore diventa poesia" şarkılarını kaydetti ve ikisini single olarak yayınladı. Grup bu şarkıları San Remo Müzik Festivali için kaydetmişti ancak yarışmaya katılmadılar. Turne sonu Paris'e dönünce "Plaisir' d'amour" adlı şarkının yeni uyarlaması olan "I Want To Live" şarkısı single olarak yayınlandı ve başarılı oldu. Bu single sonrası grubun en başından istediği şey gerçek oldu ve yeni albümü İngiltere'de kaydettiler. It's Five O'Clock 1969'da yayınlandı. Aynı yılın ekim ayında ilk single "Let me love, let me live" yayınlandı. Şarkı Fransız listelerinde 1 numaraya çıktı, B yüzündeki "Marie Jolie" ise Avrupa'nın geri kalanında başarı kazandı. Aralık ayında da "It's Five O'Clock" şarkısı single olarak çıktı ve o da ötekiler kadar başarılı oldu.

Grup albüm sonrası İspanya ve İtalya'yı turlamaya başladı ancak Vangelis onlara katılmadu. Harris Chalkitis gruba keyboard çalarken Vangelis de ilk solo albümü olacak Henry Chapier filmi Sex Power'ın soundtracki için Paris'te stüdyoya girdi. Bu solo albüm Aphrodite's Child sound'undan çok uzaktı. Bu değişim Aphrodite's Child'ün son albümünde daha da baskın olarak görülecekti. 1970'te grup üçüncü albümleri için stüdyoya girmeden plak firmasının isteğiyle "Spring, Summer, Winter And Fall" single'ını yayınladılar.

666 ve dağılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Vangelis, turneye gelmediği zamanlarda birçok sanatçı için müzik hazırlarken bir yandan da yeni albüm için fikirlerini düzene sokuyordu. Sanatçı bu albümün bir konsept albüm olmasını istiyordu. Bu arada Yunansitan'da görevi biten Argyris "Silver" Koulouris gruba dönmüştü.

Vangelis, Costas Ferris'in Saint John’s Revelation adlı kitabının bir müzikal uyarlamasını istiyordu. Kitap kıyamet gününü anlatıyordu. Kıyamet bir sirk olarak gösterilmiş ve Tanrı'nın bu gösterileri planlamadığı anlatılıyordu. Vangelis, Rolling Stones'a da menejerlik yapmış Giorgio Gomelsky'den yardım istedi. Albümün sözlerini Ferris yazıyordu müziğini de Vangelis yapıyordu. Grubun bu yeni ses efektleriyle dolu, progresif rock tarzı diğer üyelerin hoşuna gitmiyordu çünkü onlar grubun pop yönünde ilerlemesini istiyorlardı. Stüdyoda birçok sorun yaşandı. Plak şirketi Infinity şarkısındaki orgazmik sesler gibi birçok yere sansür getirmeye çalışsa da Vangelis hiçbirini kabul etmemişti. Bir senenden fazla süre kayıt aşaması bittiğinde, grup da dağılmıştı.

Aphrodite's Child sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun dağılmasından sonra Roussos bateride Sideras'ın bulunduğu "We Shall Dance" single'ını daha sonra da ilk albümünü çıkardı. Vangelis 1970'te "L'apocalypse des animaux" filminin soundtrackini çıkardı. 1971'de ise Vangelis, kız arkadaşı Vilma Lado ve Argyris Koulouris üçlüsü "Alpha Beta" adı ile bir single çıkardılar. Aynı yıl Lucas Sideras da "One Day" adlı solo albümünü çıkardı. Grup elemanları daha sonraki yıllarda zaman zaman birbirlerinin solo albümlerinde görüldüler.

666 albümü 1971'de çıkarak, 10 milyonun üstünde satarak bir klasik haline geldi. Albümden tek single (Break / Babylon) çıktı. 1996 ve 2002'de olmak üzere grubun iki tane de toplama albümü yayınlanmıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Plastics Nevermore" / "The Other People" (1968)
 • "Rain and Tears" / "Don't Try to Catch a River" (1968)
 • "End of the World" / "You Always Stand in My Way" (1969)
 • "Valley of Sadness" / "Mister Thomas" (1969)
 • "Lontano dagli occhi" / "Quando l'amore diventa poesia"
 • "I Want to Live" / "Magic Mirror" (1969)
 • "Let Me Love, Let Me Live" / "Marie Jolie" (1969)
 • "It's Five O'clock" / "Wake Up" (1970)
 • "Spring, Summer, Winter and Fall" / "Air" (1970)
 • "Such a Funny Night" / "Annabella" (1970)
 • "Break" / "Babylon" (1972)