Apalaş Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.47, 22 Temmuz 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17386840 numaralı sürüm (Added {{unreferenced}} tag to article (TW))
Apalaş Dağları
Appalachian Mountains
RainySmokies.jpg
Kuzey Karolina'nın batı kısmında Apalaş Dağlarından bir görünüm
En yüksek noktası
Yükseklik 2,037 m Mount Michel
Koordinatlar 40°K 78°B 
Coğrafya
Konum Amerika Birleşik Devletleri: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Connecticut, New York, Pennsylvania, Maryland, Ohio, Kentucky, Tennessee, Virginia, West Virginia, Kuzey Karolina, Güney Karolina, Georgia Alabama
Kanada:Newfoundland, Saint Pierre and Miquelon, Quebec, Nova Scotia, New Brunswick
Jeoloji
Kayaç yaşı Ordovisyen
Apalaş Dağları'nin Kuzey Amerika'da konumu

Apalaş Dağları (İngilizce: Appalachian Mountains), Kuzey Amerika'da bir dağ dizisi.

Bu dağların en önemli kısmı Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunur ama küçük bir kısmı Kanada'dadır. Kuzeyde Kanada'da Newfoundland adasından başlayarak ABD'de merkezi Alabama eyalatine kadar uzanıp, uzunluğu 2400 km'ye yakın genişliği ve en geniş tarafında 480 km olan bir araziyi kapsarlar. Batıdaki Appalachian ile doğudaki Piedmont yaylaları arasında, kuzeydoğudan güneybatıya yönelen birbirine paralel oluklar bulunur. Bu sıradağlar üzerinde bulunan zirveler irtifaları genellikle 900m civarındadır. Üzerilerindeki tepelerin en yükseği güneyde Kuzey Karolina eyaltinde bulunan 2.037 m rakımlı Mount Michel'dir. Mount Michel zirvesi ABD'de Mississipi Nehri doğusundaki bölgeler içinde bulunan ve doğu Kuzey Amerika'da da bulunan en yüksek irtifalı noktadır.

Apalaşlar eskiden sırf sıradağlar ismi olarak kullanılırken son yüzyıldan itibaren coğrafyacialr tarafındna sıradağlarla birlikte bunların etrafında bulunan tepelere ve plato bölgelerinin de ismi olarak kullanılmakatadır. Ama genel konuşmalarda, Apalaşlar daha dar bir bölge ismi olarak kullanılır ve bu dar bölge Kentucky, Tennessee, Virginia, West Virginia ve Kuzey Carolina eyaletlerinin kısmları olarak kullanılmaktadır. Fakat bazen bu anlamda Apalaşlar'a kuzey Georgia ve batı Güney Karolina eyalet kısımları dahil edilir; hatta bazen kuzeyde Pennsylvania'ya ve batıda Ohio eyaleti güneydoğusu da bu Apalas bölgesi içinde kabul edilir.