Apşeron Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Azerbaijan map sumqayit.png

Apşeron Yarımadası (Azerice: Abşeron yarımadası), Azerbaycan'da yarımada. Hazar Denizinin içine doğru 60 km uzanır, en geniş yeri 30 km kadardır.

Kafkas Dağlarının doğu uzantılarından biri olan Apşeron Yarımadası, belirgin özelliği çok sayıdaki tuz gölü ve tuzla olan, yer yer koyaklarla yarılmış hafif dalgalı düzlüklerden oluşur. Burada denizin etkisiyle ılımanlaşmış bir yarı çöl iklimi egemendir. Bitki örtüsü kuraklığa dayanıklı otlardan oluşur. Bağlar ve çay plantasyonları bölge ekonomisinin temel öğeleridir. Yarımada, özellikle topraklarındaki petrol yataklarıyla dikkati çeker, sondaj çalışmaları denizde de sürdürülmektedir.

Azerbaycan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Bakü ile onun uydu şehirleri Sumgayıt ve Hırdalan Apşeron Yarımadası üzerindedir.

Abşeron yarımadası, uzun yıllar boyunca doğal kaynakların kullanılmasının ekolojik temellere dayanmamasından dolayı büyük zarar görmüştür. Sumgayıt şehrinde kurulmuş olan petro-kimya, kimya ve metalurji sanayi tesislerinin ürettiği ürünler tüm Sovyetler Birliğinin ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitedeydi. Sovyetler Birliğinin dağılması, birlik döneminde oluşmuş ekonomik ilişkilerin bozulması sonucunda Azerbaycan’da ortaya çıkan ekonomik kriz ve üretimin önemli miktarlarda gerilemesi çevre problemlerinin oluşturduğu baskıyı azaltmada nispeten olumlu bir ortam oluşturmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 40°27′49.20″K 49°57′27.29″D / 40.463667°K 49.9575806°D / 40.463667; 49.9575806