Antun Sadi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Antun11.jpg

Antun Sadi (Arapça: أنطون سعادة; d. 1904, Beyrut Vilayeti, Osmanlı Devleti - ö. 9 Temmuz 1949, Beyrut, Lübnan), Suriye'yi doğal parçası saydığı komşu bölgelerle birleştirmeye çalışan Lübnanlı siyaset adamı.


20. yüzyıl başlarında ailesiyle birlikte Latin Amerika'ya göç etmişti. Babasının kurduğu bir dergide gazetecilik deneyimi kazandı. 1920'lerde Şam'a giderek el-Eyyam gazetesinde çalışmaya başladı. Bir süre sonra Beyrut'a gitti. Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde öğrenci çevrelerinde etkili oldu. Kasım 1932'de, ilk yerli Arap gençlik örgütü olarak kabul edilen gizli bir örgüt kurdu. Hızla büyüyen bu milliyetçi örgüt, 1935'e değin birkaç yüz üye toplamış, Suriye'de de etkinlik göstermeye başlamıştı. Aralık 1935'te örgütün yasallaşıp Suriye Milliyetçi Partisi adıyla ilk genek kongresini yapması üzerine, Seade Fransız yetkililerince tutuklandı.

Çıkarıldığı mahkemeyi bir foruma dönüştürerek görüşlerini etkili biçimde savunan Seade kısa sürede serbest bırakıldı. 1938 sonlarına doğru kısa sürelerle İtalya ve Almanya'yı ziyaret etti. II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce Güney Amerika'yı dolaştı. 1877'de oluşturulan 6 Osmanlı vilayetinin (Halep, Beyrut, Şam, Deyr-i Zor, Cebel-i Lübnan ve Kudüs) birleştirilmesiyle oluşturulacak birleşik Suriye'yi kurma ülküsündeydi.[1] 1947'de Beyrut'a dönerek birleşik Suriye ülküsünü gerçekleştirmek amacıyla çalışmalara başladı. Partinin adını da Suriye Toplumsal Milliyetçi Partisi olarak değiştirdi. Haziran 1949'da, yandaşları ile karşıt yarı askeri bir örgüt arasında çatışmalar çıkınca Suriye'ye sığındı. Ama Suriye yetkililerince Lübnan'a geri verildi ve 24 saat içinde vatana ihanetten yargılanarak idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]