Antoninler Çeşmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Antoninler çeşmesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Antoninler Çeşmesi Sagalassos (Burdur), tarihi eser.

MS 161 – 180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında yapılmış ve Roma İmparatorluğu'nun prestij göstergesi olarak inşa edilmiştir. MS 500 yılında yaşanan depremde yıkılan ve toprak altında kalan Antoninler Çeşmesi yedi farklı renkteki taşları ile dikkat çekiyor.

Şelaleli bir çeşme olan Antoninler Çeşmesi'nde ışık oyunlarına imkân veren Afyon mermeri kullanılmış. İkisi tanrı Dyonysos'a ait olan çok sayıda heykelle süslü.

28 metre uzunluğunda 9 metre yüksekliğindeki yapının tümü tanrı Dionysos'a ithaf edilmiş semboller yer alır. Çeşmenin nişlerinde yer alan heykellerden ikisi Dionysos'a aittir.

Yaklaşık olarak MS 6. yüzyılda meydana gelen depremde büyük zarar görmüştür. Yapılan kazılarda yalnızda Dionysos heykelleri bütün olarak bulunmuştur. Dionysos heykellerinin bulunduğu nişlerin dışındaki nişlere diğer yapılardan edinilen heykeller yerleştirilmiştir. Çeşme, MS 650 yılında meydana gelen ikinci depremle yıkılmıştır.

Antik kentin politik merkezi olan yukarı agoraya ek olarak estetik görüntü kazandırmak amacıyla yapılmıştır. Mevcut teras duvarının hemen önüne inşa edilmiş olan anıtsal çeşme, tiyatro sahne mimarisine benzer. Yedi farklı taş türünün kullanıldığı çeşmenin suyu, merkez nişte bulunan 4,5 metre yüksekliğindeki şelaleden akıp 81 kapasiteli havuzu doldurur. Çeşme alanında yapılan kazılarda 2 adet Dionysos heykeli çıkmıştır ve bu heykeller Burdur Müzesinde sergilenmektedir. Bu heykellerin 1. ve 6. nişlerde olduğu düşünülmektedir. Çeşme restorasyonunun bitirildiğinde bu heykellerin kopyaları anıtsal çeşme yapısında yerlerini alacaklar. Korint sutün başlıklı çeşme bu yıl içerisinde 1800 yıl sonra yeniden akıp havuzu doldurulması planlanmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aygaz ile Belçika Leuven Üniversitesi ve Belçikalı bazı kurumların iş birliğiyle 1800 yıl sonra ayağa kaldırılan Antoninler Çeşmesi önünde düzenlenen açılışta yaptığı konuşmada, çeşmenin yeniden hayat bulmasında katkıda bulunanlara teşekkür etti. Günay, geçen yıl buraya bir akşam üzeri geldiğini ve bekçiden başka kimse bulunmadığını ifade ederek, “Bir bekçi bir de ben vardım. Sonra Semih Ercan geldi. Burada bir yıl içinde inanılmaz bir güzelliği görebileceğimizi anlattılar ve bu söz tutuldu. Bütün çalışanlara minnetlerimi sunuyorum” dedi.