Antoni Tàpies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Antoni Tàpies

Antoni Tàpies i Puig, marquès de Tàpies (d. 13 Aralık 1923 - ö. 6 Şubat 2012), Katalan ressam, heykeltıraş ve sanat kuramcısı. Kendi kuşağının en ünlü Avrupalı sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1943'te Barselona Üniversitesi'nde hukuk öğrenimine başladı. Ama üç yıl sonra bütün zamanını resme ayırabilmek için okulu bıraktı. Sanatçı olarak kendi kendini yetiştirdi ve 1948'de Barselona'da gerçeküstücü sanatçı ve yazarların katıldığı ve şair Joan Brossa'nın kurucusu ve lideri olduğu Dau al Set (Yedili Zar) adlı gerçeküstücü ve dadaist grubun kuruluşuna katıldı. Özellikle Paul Klee ve Joan Miró'nun sanatından etkilenen grup aynı adlı bir sanat ve edebiyat dergisi yayımlamaya başladı. 1950'de Barselona'da ilk kişisel sergisini açtı.

1950'lerin başlarında Paris'te yaşayan Tàpies, burada Max Ernst'in Doğal Tarih adını taşıyan frotaj serisine karşılık aynı adı taşıyan ama sosyal içeriğe sahip bir resim serisi gerçekleştirdi.[1] Gerçeküstücü ilk yapıtlarından sonra Fransız resminin etkisiyle soyut sanata yönelmiştir; 1950'de Jean Dubuffet'nin yapıtlarını gördükten sonra soyut resme yöneldi. Zamanla gerçeküstücü imgelerden uzaklaştı ve 1955'te kalın bir boya hamuruyla (impasto) çalışmaya başladı. Soyut dışavurumucu resimleri anımsatan bu yapıtlarıyla ünü ülkesinin dışına da yayıldı. Sonraki yapıtlarında kova, ayna ve ipek çorap gibi gerçek nesnelerle çalışma masası gibi daha büyük nesneleri bir araya getirmeye başladı. “Samanlı Masa” adlı yapıtında gerçek bir masayı tuval olarak kullandı. Şair Joan Brossa'yla birlikte pek çok resimli kitap gerçekleştirdi.

1990'da Barselona'da, 2,000 kadar sanatçının yapıtının bulunduğu Antoni Tàpies Vakfı (Fundació Antoni Tàpies) açıldı. Bu vakıf Antoni Tàpies'in hayatına ve çalışmalarına adanmış olup, sanatta modernizmin anlaşılması ve yeni sanatçıların yetişmesi için örnek bir konuma sahiptir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]