Antoni Patek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antoni Patek

Antoni Norbert Patek (French: Antoine Norbert de Patek; 14 Haziran 1812 - 1 Mart 1877), saat yapımında Polonya'nın öncü isimlerinden biridir. İsviçreli saat üreticisi şirketlerinden biri olan Patek Philippe Co.'nun kurucusudur.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Prawdzic arması

Antoni Norbert Patek de Prawdzic, 1812'de Varşova Dükalığı'nda bulunan Lublin kenti yakınlarındaki Piaski Szlacheckie'de doğdu. 10 yaşındayken Patek, ailesiyle birlikte 7 Nisan 1828'de Varşova'ya taşındı.[1]

1 Mart 1828'de 16 yaşındaki Patek, Polonya 1. Atlı Tüfek Alayı'na katıldı. İki kez yaralandığı Kasım Ayaklanması'nda savaştı. 27 Şubat 1831'de Patek, kahramanca tavrı nedeniyle "1 Ağustos" tugayının ikinci teğmenliğine terfi etti ve aynı yıl 3 Ekim'de "Virtuti Militari Altın Hacı" ile ödüllendirildi. Ayaklanmandan sonra Polonya Ordusunun diğer birçok subayı ve askeri gibi göç etmek zorunda kaldı.

Virtuti Militari'nin 4. Sınıf Nişanı

1832'de general Józef Bem tarafından Polonyalı isyancılar için Prusya üzerinden Fransa'ya bir tahliye yolu düzenlemekle görevlendirildi. Münih yakınlarındaki Bamberg'de (isyancıların tahliye rotasındaki beş hareket noktasından biri) bir hareket noktası üzerinde yakalanarak isyancılara katılmakla suçlandı. Patek tahliye edildikten sonra Fransa'ya yerleşti. Fransa'da önce Cahors'a, ardından Amiens'e yerleşti.[2]

İki yıl sonra, Fransız hükümeti tarafından Rus büyükelçiliğinin baskısı altında yayınlanan olumsuz bir kararname, birçok eski isyancıyı İsviçre'ye yerleşmeye zorladı. Patek, Cenevre yakınlarındaki Versoix'e yerleşti ve burada likör ve şarap ticareti de olmak üzere çok sayıda ticari girişimde bulundu. Ancak ticarette başarılı olamayınca ünlü İsviçreli ressam ve oymacı Alexandre Calame'nin verdiği resim kurslarına katıldı. Patek, öğrenimi sırasında, birkaç ay kaldığı Paris'e de gitti. Bu süre zarfında, arkadaş olduğu ve evinde müstakbel eşiyle tanışacağı Versoix'li Moreau'nun ailesiyle kaldı. Patek'in bu aile tarafından lüks cep saatlerine yönelik bir ticaret fikrine yöneltildi. Patek, ürünlerinin kalitesiyle tanınan Cenevreli saat ustalarının sattığı saat mekanizmalarını satın aldı ve kendi ustaları ile onlara şık bir kasa hazırlamaya başladı. Kısa sürede saatleri ilgi çekmeye başladı.

Patek, Czapek & Co. (1839-1845)[değiştir | kaynağı değiştir]

En üstte Antoni Patek'i ve aşağıda her iki Gostkowski kardeşin portrelerini resmeden Cenevre'de Polonyalı Saatçilik gravürü.

1 Mayıs 1839'da, Antoni Patek, Cenevre'de Çek asıllı Varşova saatçisi Franciszek Czapek ile bir saat imalathanesi kurdu. Şirket, diğer Polonyalı saat yapımcılarının yanı sıra ilk çalışanları tarafından da finansal olarak desteklendi. İlk cep saatleri bireysel siparişler sonrasında üretildi. Yarım düzine işçi çalıştıran küçük Patek, Czapek & Co şirketi yılda yaklaşık iki yüz kaliteli saat üretti.

Patek & Co. (1845-1851)[değiştir | kaynağı değiştir]

Patek ve Czapek arasında şirketin büyümesi ile birlikte çeşitli anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Bu süreçte Czapek ortaklıktan çekildi. 1851'de Czapek, 1869'a kadar saat ürettiği Czapek & Co.'yu kurdu.

15 Mayıs 1845'te anahtarsız kurma mekanizmasını icat eden 30 yaşındaki Fransız saatçi Adrien Philippe, Antoni Patek'in yeni ortağı oldu.

Patek Philippe & Co.[değiştir | kaynağı değiştir]

Patek Philippe & Co.'nun özel saati

1 Ocak 1851'de Patek & Co., Patek Philippe & Co.'ya dönüştü. Şirket, cep saatlerinin seri üretimine başladı. Şirket günümüzde dünyanın en çok tanınan lüks saat üreticileri arasında yer almakta olup 1932'den beri İsviçre'deki Stern ailesine aittir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Swiss Watch Authority". 12 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 
  2. ^ "Page de la marque Patek-Philippe". 10 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 
  3. ^ "Patek Philippe | Şirket | Tarihçe". 28 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022.