Antilineer harita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Matematik'te, bir f:V\to W gönderme bir karmaşık vektör uzayı'ndan diğerine karşıtdoğrusal(veya eş-doğrusal veya yarıdoğrusalolsun, İkinci terim daha geneldir)ve eğer

f(ax+by)=\bar{a}f(x)+\bar{b}f(y)

ise C içinde bütün a, b ve V içinde bütün x, y için,burada a ve b nin sırasıyla karmaşık eşlenik'leri \bar{a} ve \bar{b} dir.İki karşıtdoğrusal düzen karmaşık-doğrusaldır.

Bir karşıtdoğrusal haritalamanın f:V\to W doğrusal harita terimleri içindeki eşdeğerlilik tanımı \bar f:V\to\bar W V dan karmaşık eşlenik vektör uzayı \bar W ye olabilir. Karşıtdoğrusal haritalar ters zaman ve spinor hesabı içinde kuantum mekaniği çalışmalarında görülür,Bu taban vektörleri üzerindeki çubuklar yerine geleneksel olduğu için noktalarla geometrik nesnelerin bileşenleri indisler üzerine kondu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Horn and Johnson, Matrix Analysis, Cambridge University Press, 1985. ISBN 0-521-38632-2. (antilinear maps are discussed in section 4.6).
  • Budinich, P. and Trautman, A. The Spinorial Chessboard. Spinger-Verlag, 1988. ISBN 0-387-19078-3. (antilinear maps are discussed in section 3.3).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]