Antihidrojen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Antihidrojen, bir antiproton ve bir pozitrondan oluşur.

Antihidrojen (
H
), hidrojenin antimadde karşılığıdır. Hidrojen atomu bir elektron ve protondan oluşurken, antihidrojen atomu bir pozitron ve antiprotondan oluşur. Bilim insanları antihidrojeni inceleyerek, baryon asimetrisi sorunu olarak bilinen gözlemlenebilir evrende neden antimaddeden daha fazla maddenin olduğu sorusuna ışık tutabileceğini ummaktadır.[1]

Antihidrojen, parçacık hızlandırıcılarda yapay olarak üretilir. NASA, 1999'da, 1 gram antihidrojen üretmek için 62.5 trilyon dolarlık (2019'da enflasyon ile 94 trilyon dolar) bir maliyet gerekeceğini tahmin ettiklerini açıkladı. Bu, antihidrojeni üretilmesi en pahalı malzeme yapmaktadır.[2] Üretim maliyeti, deney başına oldukça düşük verim ve bir parçacık hızlandırıcı kullanmanın yüksek fırsat maliyetinden kaynaklanmaktadır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parçacık fiziğinin CPT teoremi, antihidrojen atomlarının normal hidrojenin sahip olduğu birçok özelliğe; yani aynı kütle, manyetik moment ve atomik durum geçiş frekanslarına sahip olduğunu tahmin eder.[3] Örneğin, uyarılmış antihidrojen atomlarının normal hidrojen ile aynı renkte parlaması beklenir. Antihidrojen atomları, sıradan hidrojen atomları ile aynı büyüklükteki bir kuvvetle kütleçekimsel olarak diğer maddelere veya antimaddelere çekim göstermelidir.[4] Mümkün olmadığı düşünülen, ancak ampirik olarak kesin olarak çürütülmemiş, antimaddenin negatif kütleçekim kütlesine sahip olması teorisi eğer doğru ise, bu özellikler aynı olamaz (antimaddenin kütleçekim etkileşimine bakınız).[5]

Antihidrojen sıradan maddeyle temas ettiğinde, bileşenleri hızlı bir şekilde annihile edilir. Pozitron, gama ışınları üretmek için bir elektronla yok olur. Öte yandan, antiproton, nötronlarda veya protonlardaki kuarklarla birleşir ve hızlı bir şekilde müonlara, nötrinolara, pozitronlara ve elektronlara dönüşen yüksek enerjili piyonlarla sonuçlanan antikuarklardan oluşur. Eğer antihidrojen atomları mükemmel bir vakumda askıya alınmışsa, süresiz olarak annihile edilmeden durabilirler.

Bir antielement olarak, hidrojen ile tamamen aynı özelliklere sahip olması beklenir.[6] Örneğin, antihidrojen standart şartlar altında bir gaz olabilir ve anti suyu oluşturmak için antioksijen ile birleşir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BBC News – Antimatter atoms are corralled even longer. Bbc.co.uk. Retrieved on 2011-06-08.
  2. ^ "Reaching for the stars: Scientists examine using antimatter and fusion to propel future spacecraft". NASA. 12 Nisan 1999. 7 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2010. Antimatter is the most expensive substance on Earth 
  3. ^ Grossman, Lisa (2 Temmuz 2010). "The Coolest Antiprotons". Physical Review Focus. 26 (1). 
  4. ^ Reich, Eugenie Samuel (2010). "Antimatter held for questioning". Nature. 468 (7322). s. 355. Bibcode:2010Natur.468..355R. doi:10.1038/468355a. PMID 21085144. 
  5. ^ "Antihydrogen trapped for a thousand seconds". Technology Review. 2 Mayıs 2011. 
  6. ^ Palmer, Jason (14 Mart 2012). "Antihydrogen undergoes its first-ever measurement". 7 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2019 – www.bbc.co.uk vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]