Antarktika Buzul Çekirdeği Avrupa Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Antarktika Buzul Çekirdiği Avrupa Projesi (EPICA) Antarktika’da bulunan derin buzul çekirdeği çok uluslu bir Avrupa delim projesidir.[1] EPİCA; başkanlığı Prof. Dr. Heinrich Miller tarafından yürütülen, son 900,000 yıl içerisindeki iklim ve atmosfer değişiklikleri kayıtlarının elde edilebilmesini amaçlayan Avrupa Bilim Vakfı ve Avrupa Komisyonu arasında bir ortaklık çalışmasıdır.[2] Avrupa Bilim Vakfı, Rusya ve Avrupa Birliği Üye ve İşbirliği ülkeleri arasında karşılıklı bilimsel, teknolojik ve yenilik işbirliği genişletme kuruluşu olarak tanımlanmaktadır ve 29 Avrupa ülkesinden 66 üye organizasyonu bulunmaktadır.[3] Proje Antarktika’da iki buzul çekirdeğinin delinmesi ve incelenmesiyle Grönland Buzul Çekirdeği Projesi (GRIP) ve Grönland Buzul Örtüsü Projesi (GISP) adı verilen karşılıklı projeleri arasında karşılaştırma yapılmasını amaçlamaktadır. Bu kayıtların değerlendirilmesi, son buzullaşma dönemi boyunca gerçekleşen doğal iklim değişebilirlikleri ve hızlı iklim değişiklikleri mekanizmaları hakkında bilgi sağlayacaktır.

Avrupa Bilim Vakfı EPİCA programı (1995-2005), Avrupa Komisyonu ve Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi ülkeler tarafından desteklenen Dome Concordia ve Kohnen İstasyonu EPICA delim aktiviteleri arasında eş güdümlülüğü sağlamaktadır.

Derin delim çalışmaları Antarktika’da Dome C’deki (75°06’S; 123°21’E, deniz seviyesinden 3233 m. yukarıda) Concordia İstasyonu ve Kohnen İstasyonu olmak üzere iki alanda gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Europe Science Foundation, European Project for Ice Coring In Antarctica". 24 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2014. 
  2. ^ "Alfred-Wegener Institut, EPICA". 7 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2014. 
  3. ^ "European Science Foundation, Member Organizastions". 6 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2014.