İçeriğe atla

Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı, daha büyük termohalin döngüye bağlanan dallarla birlikte
Termohalin döngünün animasyonu. Bu animasyonun son kısmı Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı'nı gösterir.

Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı (İngilizce kısaltması olan ACC ile de anılır), Antarktika çevresinde batıdan doğuya saat yönünde (Güney Kutbu'ndan görüldüğü gibi) akan bir okyanus akıntısıdır. ACC için alternatif bir ad da Batı Rüzgarı Sürüklenmesi'dir. ACC, Güney Okyanusu'nun baskın döngüsüdür ve ortalama 100-150 Sverdrup (Sv, milyon m3/s)[1] veya muhtemelen daha da yüksek olduğu tahmin edilen[2] bir taşınıma sahiptir. Bu durum ACC'yi Dünya'daki en büyük okyanus akıntısı kılar. Antarktika ile bağlantı kuran herhangi bir kara kütlesinin olmaması nedeniyle kutupsal olan bu akıntı, sıcak okyanus sularını Antarktika'dan uzak tutarak kıtanın devasa buz tabakasını korumasını sağlar.

Antarktika Yakınsaması, Kutup Çevresi Akıntısı ile ilişkili olup soğuk Antarktika sularının, daha sıcak subantarktik sularıyla buluştuğu ve yüzeye yükselen besinlerden oluşan bir bölgedir. Besin bakımından zengin fitoplanktonlar ve beraberindeki kopepodlar ve kriller; balıkları, balinaları, fokları, penguenleri, albatrosları ve diğer birçok türü besleyen besin zincirlerini desteklemektedir.

Denizciler, Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı'nı yüzyıllardır bilmektedir. Akıntı, batıdan doğuya her türlü seyahati büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Bu durum çoğunlukla baskın batı rüzgârlarından kaynaklansa da, doğudan batıya yelken açmayı da son derece zorlaştırır. Jack London'ın "Make Westing" hikâyesi ve Bounty'deki isyandan önceki koşullar, New York'tan Kaliforniya'ya giden yelkenlinin rotasında batıya ilerlerken Horn Burnu etrafından geçmek isteyen denizcilerin yaşadığı zorluğu göstermektedir.[3] Buna karşın dünyanın en hızlı yelkenli rotası doğuya doğru olup üç kıtanın burnu boyunca - Agulhas Burnu (Afrika), Güneydoğu Burnu (Avustralya) ve Horn Burnu (Güney Amerika) - Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı'nı takip eder.

Antarktik Kutup Çevresi Akıntısı, Ross ve Weddell döngülerini meydana getirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel

  1. ^ Smith et al. 2013
  2. ^ Donohue, K.A. (21 Kasım 2016). "Mean Antarctic Circumpolar Current transport measured in Drake Passage". Geophysical Research Letters. 43 (11): 760. Bibcode:2016GeoRL..4311760D. doi:10.1002/2016GL070319. 
  3. ^ London 1907

Genel