Another World (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Another World
Another World vector.png
Geliştiriciler Delphine Software
Interplay (konsol)
The Removers (Atari Jaguar)
Yayımcılar Delphine Software
U.S. Gold
Interplay
Virgin Interactive
The Digital Lounge
(15. yıl dönümü)
Focus Home Interactive
(20. yıl dönümü)
Headup Games (20. yıl dönümü)
Retro-oyun bağı (Atari Jaguar)
Tasarımcı Éric Chahi
Platformlar Orijinal:
Amiga, Atari ST
Portlar:
3DO, Apple IIGS, Atari Jaguar, Mac OS, MS-DOS, Sega CD, Genesis, SNES
20. yıl dönümü:
iOS, Linux, Android, Windows, Nintendo 3DS, OS X, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Symbian, Wii U, Windows Mobile, Xbox One
Çıkış Amiga, Atari ST
1991
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Another World, Kuzey Amerika'da Out of This World ve Outer World ismi ile bilinen, Éric Chahi tarafından Delphine Software için tasarlanan, 1991 yılında Japonya'da piyasaya sürülmüş bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, bir bilimsel deneyin sonucunda kendisini tehlikeli bir yabancı dünyada bulan ve hayatta kalması için savaşmaya zorlanmış genç bir bilim adamı Lester'ın öyküsünü anlatıyor.

Başlangıçta Amiga ve Atari ST için geliştirilen Another World, diğer çağdaş sistemlere geniş çapta taşınmıştır. Chahi, 2006 yılında, modern bilgisayarlar için 15. yıllık sürümü ve oyunun beş yıl sonra sayısız konsollara ve mobil bilgi işlem platformlarına uyarlanan bir sonraki 20. kuruluş sürümü'nü bağımsız olarak yayımladı.

Another World, eleştirmenler tarafından övgü alan, hem gerçek zamanlı hem de sinematik etkileri kullanmada yenilikçi olan bir oyun oldu. Üstelik Ico, Metal Gear Solid, Silent Hill ve hatta Delphine'den sonra Flashback gibi başlıklara ilham veren bir takım diğer video oyunlarını ve tasarımcıları da etkiledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Architect, Ink (7 Eylül 2011). "Explore Another World On Your iPhone This Month - News". Game Informer. 17 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2011. 
  2. ^ Hillier, Brenna (4 Nisan 2013). "Another World – 20th Anniversary Edition out now on Steam". VG247. 10 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2013. 
  3. ^ "Classic Platformer Another World is Coming to PS4 Next Week". playstationblog.com. 17 Haziran 2014. 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]